skip to main content

Портрет на един лидер: Ърни Майсек

Като главен изпълнителен директор Майсек съсредоточава усилията си в официалното въвеждане на програмите за подобрение в цялата организацията, устремила се към развитие в световен мащаб.

January 01, 2015

Ърни Майсек не искал да се задоволи с постигнатото. Преди да бъде избран за главен изпълнителен директор на Cargill, той ръководил подразделението за мелене на зърно, където търсил начини да подобри представянето на отделните сътрудници, както и на фирмата като цяло. Той го постигнал чрез разработката на официална програма, която първоначално се наричала „Процес на абсолютно качество“ и била успешно приложена във фирмата за мелене на зърно през 80-те години на миналия век. С времето програмата станала модел за измерване на успеха в цялата компания, като в крайна сметка променила името си на „Програма за бизнес съвършенство на Cargill“.

Когато през 1995 г. Майсек станал главен изпълнителен директор, той продължил да се занимава с въпросите за усъвършенстване на сътрудниците и дейността най-вече с „Предизвикателство 2000“: глобална, 24-часова конференция, която била насочена към гарантиране на качеството и бизнес прогреса за Cargill.

„Как ние да сме предпочитаният доставчик? Как може да създаваме нови продукти на най-ниска себестойност? Да бъдем най-добри в безопасността и да бъдем лидер в опазване на околната среда?“
– Ърни Майсек, главен изпълнителен директор на Cargill

Майсек насърчавал сътрудниците да оставят работата си за деня и да „бъдат в течение“, като чуят разговорите, водени от различни ръководители в компанията, включително самия изпълнителен директор. Той също така бил на разположение за въпроси, поставени от сътрудници по телефона от различни държави. Участващите търговски отдели организирали като домакини свои собствени събития, които да се съчетават с програмата, като включвали игри, дейности и последващи обсъждания, за да се разяснят още по-подробно ключовите послания от „Предизвикателство 2000“. Това било наистина всеобхватно по мащаба си и наподобяващо в голяма степен на интерактивността, която щяла да възникне от общуването в социалните мрежи десетина години по-късно.

С участието на повече от 10 000 сътрудници от всички фирми в 14 различни държави „Предизвикателство 2000“се смятала за „най-голямата конференция в света.“ Програмата на Майсек давала възможност на служителите да си сътрудничат в реално време, пример за неговия постоянен стремеж да води Cargill напред по иновативни пътища. Много от това, което Майсек подтиквал сътрудниците да правят, по-късно щяло да бъде отразено в стратегическото планиране на компанията в началото на новия век, което поставяло по-силно ударението върху това Cargill да стане предпочитан партньор за всеки клиент.