skip to main content

Портрет на един лидер: Грег Пейдж

Предишният главен изпълнителен директор на Cargill умело направлява компанията в условията на световната финансова криза от 2008 г., като прокарва пътя към бъдещ напредък и просперитет.

January 01, 2015

Грег Пейдж, бившият главен изпълнителен директор на Cargill, е добре известен със своята любознателност и страст към ученето, придружено от осъзнато желание за навлизане в детайлите. Пол Конуей, вицепрезидент на Cargill, казва: „Няма нищо на света толкова сложно, че Грег [да не може] само за секунда да пресметне в главата си. Когато някой представи някаква статистика, той много бързо ще я превърне в нещо много по-земно – или за да го разберат, или да го отрече.“ През целия мандат начело на компанията Пейдж си служи със своя глобален опит, лидерски умения и положително, реалистично мислене, за да подпомогне развитието на Cargill дори когато тя се намира в един от най-трудните икономически периоди в света.

Успехът на Пейдж в Cargill започва много преди да бъде издигнат за главен изпълнителен директор. През 1974 г. той се присъединява към Cargill като стажант – опит, който го запознава с всички аспекти на компанията. Оттогава той става неразделна част от Cargill в дейността с храните за животни. С разширяването на компанията в Азия Пейдж се мести в Сингапур, а след това в Тайланд, където допринася за стартиране на бизнеса на Cargill с птиче месо. „Започнах в Cargill, представяйки си, че вероятно след няколко години ще се върна обратно [вкъщи], за да се включа в семейния бизнес,“ спомня си Пейдж. „Но всяка година попадах на нова и още по-интересна работа. Имах шанса да [работя в различни страни], което представляваше възможност да науча повече за света и повече за Cargill.“ След времето, прекарано в чужбина, Пейдж се завръща в Съединените щати, където продължава да се издига в компанията, като в крайна сметка през 2007 г. става главен изпълнителен директор.

Leadership Greg Page Inpage
След като завършва университета в Северна Дакота, Пейдж започва работа в отдела по храненето на животни на Cargill, като допринася компанията да стартира бизнеса си с птиче месо в Сингапур и Тайланд.

Скоро след като Пейдж е избран на най-висшата длъжност в компанията, светът навлиза в глобална финансова криза: големи финансови институции са на ръба на фалита, а фондовата борса се устремява към дъното, като засяга сериозно голяма част от компаниите и индустриите. Пейдж ръководи Cargill по време на кризата, разчитайки на разнообразните инвестиции, като разумно управлява разходите, държи етичният характер на Cargill да запази силата си, привлича подкрепата на семейните акционери и запазва фокуса върху потребностите на клиентите. Независимо от трудните финансови условия Cargill инвестира близо 6 милиарда щ.д. в различни проекти през периода 2007–2010 г., а през 2010 г. компанията обявява вторите най-добри резултати за първото тримесечие в нейната история.

“[Пейдж е] с изключително рационално мислене. Умът му е все така бистър, независимо от хаоса, който е завладял света около нас.”
— Дейвид Макленън, главен изпълнителен директор на Cargill

С наближаването на 150-годишнината на Cargill Пейдж продължава да се движи напред с обновена бизнес стратегия, която поставя акцент върху иновациите, таланта, отчетността, свързаността и поставяне на клиентите на първо място. Компанията модернизира вътрешните си процеси, за да ограничи дублиращите се дейности, да спести средства и да предложи на клиентите по-цялостен и координиран подход. В резултат от това през 2013 г. стартира Cargill Business Services, което води до по-интелигентен и по-ефикасен подход към съвместяване на бекофис дейностите сред фирмите на Cargill.

Същевременно Пейдж отчита все по-голямото значение на прозрачността по отношение на действията на компанията и по-прякото ангажиране с обществеността по въпросите за храната и земеделието. Потребителите в света започват да се интересуват откъде идва храната и как се произвежда, а Пейдж осъзнава, че изграждането на доверие в Cargill може да стане единствено чрез разкриване на повече информация за компанията. Под ръководството на Пейдж Cargill и нейните партньори работят заедно в тясна връзка, за да решат открито тези важни въпроси за веригата на доставки. „Има една африканска поговорка, която често цитирам: „Ако искаш да стигнеш бързо, върви сам, ако искаш да стигнеш далече, вървете заедно,“ казва той. „Да направиш глобалната хранителна система по-добра за всички заинтересовани страни, определено изисква съвместно пътуване.“

Пейдж има много постижения през годините, в които е главен изпълнителен директор на Cargill, но той би искал най-много да бъде запомнен с работата си по „стратегическата концепция“ на компанията: „Най-страхотното нещо, което може да се каже е, че стратегическата концепция прави правилна оценка на значителните тенденции, които биха засегнали Cargill, че рецептата, която е приложена, е правилна и че изпълнението на рецептата е на високо ниво.“ Стратегическата концепция стимулира един по-космополитен Cargill, при което компаниите съсредоточават усилията си повече към предоставяне на клиентите на решения, а не само стоки. Днес фирмите на Cargill продължават да се стремят да бъдат „предпочитаният партньор“ за най-добрите си клиенти.