skip to main content

Превръщане на производството на етанол в по-екологосъобразно

Като поглежда от нов ракурс процеса на ферментацията, Cargill намира начин да увеличи производството на алкохол и да намали вредното въздействие върху околната среда.

January 01, 2015

Следващия път, когато потребителите споделят джин с тоник, сайдкар или сухо мартини с приятели, те със сигурност трябва да вдигнат чаши и да вдигнат наздравица за екологично произведения алкохол.

През 2014 г. заводът за питеен алкохол на Cargill в Манчестър, Обединеното кралство, обяви, че е постигнал 23 % ръст в алкохолната концентрация чрез иновативен ферментационен процес. Този пробив позволява на завода да произвежда повече алкохол от същата суровина и така съществено намалява въздействието върху околната среда от литър алкохол.

Новият подход е създаден от екип химически инженери, заводски специалисти и учени и изследователи на Cargill. Инженерите експериментират с нови комбинации и концентрации от ензими и мая, които превръщат захарта в алкохол. Тъй като алкохолът, произвеждан в завода в Манчестър, влиза в много от елитните водки, джинове, ликьори и крем ликьори, а също така и в различни фармацевтични и козметични продукти, от изключителна важност е този алкохол да запази оригиналния си вкус и аромат. За да гарантира това, Cargill създава международна група за тестване, включваща над 30 „носове“ – експерти, които редовно тестват продукцията за постоянно качество.

След като намира печелившата комбинация, Cargill се съсредоточава върху въвеждането на нужните промени в производството. Компанията води в завода експерти по експлоатацията, за да рационализират процеса и, не на последно място, да намалят емисиите и количеството енергия, консумирана за единица алкохол.

Докато методите вече са внедрени в другите заводи на Cargill в Европа, компанията продължава да търси иновационни начини за по-голямо намаляване на въздействието върху околната среда в резултат от процеса на ферментация.