skip to main content

Истинската история за телешкото месо на Cargill

Приемайки екипа на Шоуто на Опра Уинфри във фабриката си за производство на телешки продукти в Колорадо, Cargill засвидетелства ангажираността си към качеството и прозрачността.

January 01, 2015

„В свят, в който нищо не може да остане скрито, най-добре да нямаме какво да крием“, казва главният изпълнителен директор на Cargill Грег Пейдж в интервю през 2014 г. Той прави препратка към ангажираността на Cargill за прозрачност чрез дейностите на веригата за доставки. Това се отнасяше особено до фабриките за производство на телешки продукти, където дейността по отглеждането и клането на телетата може да изглежда мистериозна. Камионите превозват телетата до фабриките за преработка, след което изнасят от фабриките опаковано месо, но всъщност хората не виждат реално какво се случва вътре. Тази липса на прозрачност, в комбинация с нарастващото желание на хората за повече и по-добра информация относно това какво има в храната, която консумират, води до въпроси, спекулации и някои митове.

През август 2010 г. гости на Cargill са Майк Хюлет, репортер от вестник „Star Tribune“ в Минеаполис, и фотографът Глен Щуб във ферма за угояване на телета в Колорадо, управлявана от „Timmerman & Sons Feeding Co.“. Служители на Cargill ги водят също и на обиколка във фабриката за производство на телешки продукти в съседния град Форт Морган. Три дни след публикуването на статията на Хюлет за производството на телешки продукти на Cargill, в Cargill позвънява продуцент от „Harpo Productions“, компанията майка на Шоуто на Опра Уинфри. Продуцентът е прочел статията и е останал впечатлен, затова иска да излъчи предаване с подобен сценарий.

През януари 2011 г. Cargill предоставя безпрецедентен поглед зад кулисите на производството на телешки продукти на зрителите на Опра – най-голямата публика от потребители за северноамериканската телевизия.

Cargill посреща Лиза Линг, старши журналист и кореспондент за Шоуто на Опра Уинфри, както и нейния операторски екип в модерната си фабрика за производство на телешки продукти във Форт Морган, Колорадо. Никол Джонсън-Хофман, генералният директор на фабриката, развежда Линг на обиколка, за да я запознае с всяка стъпка от производствения процес: от угояването, през кланицата до крайното пакетиране и транспортиране. Джонсън-Хофман отговаря откровено на въпросите на репортерката, обсъжда благосъстоянието на животните, процесите по обработка във фабриката и безопасността на храните, като набляга на ангажираността на служителите на Cargill в грижите и качеството.

„Мисля, че е важно хората да видят грижите, които полагаме, за да осигурим хуманно третиране на животните“ – обяснява Джонсън-Хофман. „Информирането на хората за това какво правим и как го правим се превръща във все по-значима част от нашия успех“.

Филмът от шест минути и половина е излъчен в Шоуто на Опра Уинфри по време на дискусия във формат на кръгла маса, в която участват Джонсън-Хофман, Уинфри и Майкъл Полан, автор на „Дилемата на всеядния“. Когато Полан се изказва като опозиция на практиките на месната индустрия, Джонсън-Хофман обяснява работата на Cargill, подчертавайки особената важност за осигуряване на безопасна и произведена по хуманен начин храна за всички видове хранителни режими.

„Вече повече от десет години работя в бизнеса с месо на компанията и наистина се гордея с това, което правим и с хората, които работят тук. Исках да споделя това с останалите“.
– Никол Джонсън-Хофман, генерален директор, Cargill Beef

Повече от 7,3 милиона домакинства в САЩ включват приемниците си, за да гледат епизода на 1-ви февруари 2011 г. Ръководителите на компанията все още припомнят телевизионната програма като пример за прозрачността, която Cargill се стреми да запази с публиката. Още повече, че това служи като отличителен белег за референция в отрасъла, с който другите производители на телешко месо сравняват качеството на техните дейности.