skip to main content

Първо в света офшорно пристанище

За да предостави тор на ниска цена на фермерите в Индия, Cargill заобикаля скъпите пристанища посредством плаваща платформа, с която се разтоварват големи съдове далече от брега.

January 01, 2015

В най-големия индийски окръг Кутч периодите на проливни дъждове и дълготрайна суша стават причина за неустойчивост на земеделския пазар. В помощ на малките селскостопански производители в Кутч през сухите сезони в края на 90-те години на миналия век Cargill започнала да внася в региона големи количества тор от Тампа, Флорида.

През 1998 г. компанията определила пристанището Рози, Джамнагар, като най-подходящото място за разтоварване за своята разрастваща се дейност с торове. Но пристанището не разполагало с нужната дълбочина да приема кораби от типа Panamax, големи морски съдове, специално конструирани да плават в изключително широкия и дълбок Панамски канал.

Макар че в Индия имало други дълбоководни пристанища, множеството неизпълнени заявки и остарялата инфраструктура правели вноса на големи количества както трудна, така и скъпа операция.

Със своите планове, насочени към Рози, Cargill предпочела да търси индивидуално решение за трудната ситуация. Компанията разработила оригинална пристанищна конструкция, предназначена да плава на разстояние от брега в по-дълбоки води, за да може да приема големи кораби. Наречена Rozy Pioneer, масивната платформа на Cargill дебютирала в Индия през същата 1998 г., състояща се от интегрирани кранове, които са с капацитет да разтоварват повече от 55 000 метрични тона сухи насипни стоки, като едновременно с това товарят друг товар за износ. Като плават на разстояние пет мили от брега, стоките се разтоварват бързо от корабите на по-малки баржи, след което се превозват до брега за разпределение на земята.

Платформата Rozy Pioneer въвела ефикасен начин за доставяне на висококачествена тор на фермерите в цяла Индия. Способна да плава фактически навсякъде, тя разтоварвала и товарила ежегодно общо 800 000 метрични тона сухи насипни стоки. В сравнение с драгирането, способ за създаване на традиционни крайбрежни пристанища, при който дъното се дълбае с машина, плаващото пристанище се оказало алтернатива с по-малко разходи. То също така е изключително ефективно, нуждаейки се от 70 % по-малко енергия в сравнение с разтоварващите съоръжения, които се използват на брега.

Вследствие на нейния успех, баржата вдъхновила създаването на нови версии в пристанищата по света. През 2008 г. Cargill монтирала второ плаващо пристанище в Киоджа, непосредствено на юг от Венеция, Италия, за да доставя стоки на фермерите в селскостопанските райони на страната.

Rozy Port Floating Barge Inpage Успехът на Rozy Pioneer вдъхновява създаването на второ плаващо пристанище край бреговете на Италия, като се подобрява процесът на внос за нейните селскостопански райони.