skip to main content

Поддържане на репутация, изградена на почтеност

Когато съдебно дело спира една от бизнес сделките, Cargill поема отговорността за грешките си и приема последиците.

January 01, 2015

През 1998 г. Cargill продава международната си дейност със семена на Monsanto и обявява по-нататъшните си намерения за продажбата на бизнеса си със семена в Северна Америка. Преди продажбата да бъде финализирана, Pioneer Hi-Bred завеждат съдебно дело срещу Cargill, обвинявайки, че Cargill е откраднала тяхна интелектуална собственост под формата на зародишни плазми или хранителна тъкан. Обвинението подлага на съмнение почтеността на Cargill и подлага репутацията й на честен и етичен бизнес партньор на риск.

След като Pioneer Hi-Bred завежда съдебно дело, Cargill започва интензивно вътрешно разследване, което разкрива, че служител на Cargill, който преди това е работил за Pioneer Hi-Bred, наистина неправомерно е въвел материал от бившия си работодател в програмата за отглеждане на царевица на Cargill. Външен съветник препоръчва на Cargill да не признава нарушение и да се търси споразумение. Но ръководството на Cargill, компания отдадена и ангажирана с почтеност и етика, отказва.

Робърт Лъмпкинс, главният финансов директор на Cargill, и Фредерик Корикан, изпълнителният вицепрезидент на компанията, се свързват директно с Pioneer Hi-Bred в опит да споделят разкритията от разследването и да поправят случилото се. „Ръководството на Pioneer бяха без думи“, спомня си Джефри Скелтън, адвокат на Cargill, работещ по случая. „Да се признае открито, че Cargill са направили грешка, не е нещо, което нашите външни адвокати могат лесно да проумеят“.

Cargill се съгласява да унищожи незаконния материал в програмата си за отглеждане на царевица, да изплати на Pioneer Hi-Bred обезщетение в размер на 100 милиона долара за нанесени щети, както и да заплати такси за лиценз за бъдещо използване на материалите. Cargill информира също Monsanto, компанията, закупила международната й дейност, че е възможно известно количество от материала да се е озовало в нейните продукти. След като замразява продажбата на бизнеса си в Северна Америка за периода на делото, Cargill го продава на друг купувач през 2000 г.

В резултат от това изпитание главният изпълнителен директор Ърни Мицек пише отворено писмо до компанията, в което приканва всеки служител да спазва Ръководните принципи на Cargill – седем ключови идеи, които стоят в основата на етичния кодекс на компанията. „Когато тази глава бъде затворена, тя ще разказва за прямотата на Cargill при справянето с проблема и вземането на необходимите действия“, пише още той. “[Това е] компания, с която всички ние можем да се гордеем“.

Скелтън, който и днес работи в Cargill, все още си спомня за момента, в който е осъзнал, че една тежка съдебна битка не винаги е правилният начин. „Основното е, че нашата етика позволи спорът да бъде решен и да има позитивен изход“, припомня той. „Да бъда свидетел на подобен пример ме научи кои са истинските ценности на Cargill“.