skip to main content

Борба с обезлесяването и бедността чрез екологично отглеждане на соя 

След отварянето на фабрика за преработка на соя в Бразилия Cargill си партнира с природозащитна група, за да подпомогне запазването на Амазония.

January 01, 2015

Общностите от басейна на река Амазонка в Бразилия дълго време се борят с едно комплексно предизвикателство: как да подпомогнат участието на местните жители в регионалната икономика, без да се причинява допълнително изсичане на безценните природни ресурси. След като Cargill отваря терминал за износ на соя в Пара през 2003 г., компанията започва тясно сътрудничество с организация Опазване на природата (The Nature Concervancy – TNC) за намиране на решение на проблема. Заедно те създават решение, което засилва правомощията на местните бразилски фермери и защитава нейните дъждовни гори.

Разположен стратегически на пресечната точка на реките Амазонка и Тапажос, модерният терминал на Cargill дава възможност на малките фермери от северния район за по-лесен достъп до експортните кораби, както и предоставя на тези плавателни съдове по-бърз достъп до Атлантическия океан. Но в началото природозащитните групи се страхуват, че терминалът ще ускори обезлесяването, окуражавайки фермерите да изсекат и изгорят дъждовните гори, за да осигурят помещения за семената.

За да разсеят тези притеснения, Cargill си сътрудничи с TNC в създаването на Програма за по-екологично отглеждане на соя през 2004 г., чиято цел е да подкрепи реализацията на Кодекса за околната среда в Бразилия и да спомогне за разширяването на соевите посеви в по-рано изсечените зони, предотвратявайки обезлесяването. Чрез приемането единствено на устойчивото добита соя от неизсечени зони Cargill и TNC дават стимул на фермерите да спазват кодекса, което стимулира икономическия растеж, като същевременно защитава природните ресурси.

„Не знам някоя друга компания да помага на своите доставчици да привеждат дейността си в съответствие със законите. Това е единствения окръг в Бразилия, където голяма компания работи за опазването на горите в Амазония“.
— Бенито Гереро, директор проекти на организация Опазване на природата (The Nature Concervancy), 2010 г.

Предприетите от Cargill и TNC стъпки водят до значими подобрения. Santarém само за шест години успява да стабилизира обезлесяването, постижение, за което някои предрекоха, че ще отнеме векове. Още повече, през 2014 г. Бразилия обявява, че изсичането на горите в Амазония е спаднало с близо 80 %, а през последните години Santarém не е докладвал за случаи на изсичане.

И днес, Cargill и TNC продължават да предоставят подкрепа на Пара, докато властите се подготвят да вземат под своя опека контрола на района на Амазонка. Cargill планира също и разрастване на терминала за износ, с което ще се създаде инфраструктура, която да помогне на земеделската общност в Бразилия да продължава да процъфтява..

Supporting Brazilian Forest Inpage

Бенито Гереро от TNC преглежда местно растящо амазонско дърво Ипе като част от Програмата за по-екологично отглеждане на соя за възстановяване на дъждовната гора.