skip to main content

Виждането на Темпъл: по-хуманен начин за производство на месо

Когато д-р Темпъл Грандин създава своя отличен с награди проект за модерна фабрика за говеждо месо, той е внедрен за първи път от Cargill.

January 01, 2015

През 1991 г. д-р Темпъл Грандин предлага ново решение на производството на месни продукти на Cargill. Професор и автор на трудове в сферата на животновъдните науки, световно призната като водещ експерт по хуманно третиране на животни, тя има нова идея за една усъвършенствана система за третиране на едър рогат добитък. Проектът е отчасти вдъхновен от дългогодишната й връзка с животните.

Когато е четиригодишна, Грандин е класифицирана с форма на аутизъм, което й позволява да добива представа за света около нея посредством картини и символи подобно на животните. Грандин от малка прекарва време в ранчото за добитък на леля си, а това, наред с методите за обучението й, спомага за зараждането на идеята за фабрики за преработка на месо със зони за третиране на живи животни, като в основата е третирането на стада в бизнеса с говеда в САЩ. Откритията, които тя прави, са в основата на значими подобрения – от това как добитъкът пристига на мястото за третиране, до това как се работи с него, как се придвижва и умъртвява.

Проектът на Грандин включва хранилки, подредени във формата на рибена кост в главния коридор. Хранилките осигуряват вода и пространство за почивка за добитъка след слизането от камиона. Освен това, коридорите до фабриката са разширени и подсигурени с по-високи и по-стабилни стени, като формата на пътеката е със завои, чиято цел е животните да се придвижват напред, без да бъдат обезпокоявани от външни фактори. Тъй като е наясно с факта, че добитъкът по естествен начин се придвижва от тъмните места към местата, които са осветени, тя монтира специални приспособления, с което се спомага насочването от една зона към следващата.

Резултатът от всичко това е един по-спокоен и по-ефективен процес – процес, който е по-добър за животните и в същото време по-безопасен за работниците във фермата. Cargill първи внедряват новия подход на Грандин, като констатират незабавни подобрения както в качеството на процеса на обработка на животните, така и в качеството на самите продукти.

След като дава начало на програмата, Cargill предприема редица промени в структурата на фермите за свине и говеда в Северна Америка, като така се ражда и един нов стандарт за хуманно отношение към животните. Постиженията са огромни – както за Cargill в качеството си на отговорна корпорация, така и за Грандин като визионер в индустрията.

„Ние в Cargill работихме дълго време с Темпъл и считам, че дейностите ни, клиентите ни, доставчиците ни, както и нашите служители са имали полза от тази наша съвместна работа“, споделя д-р Майк Сименс, който ръководи дейностите на Cargill, свързани с усилията за благополучие на животните и животновъдство от Уичита, Канзас. „Светът ни се превръща в едно по-добро място благодарение на работата на Темпъл, а ние имаме честта и привилегията да се похвалим с това, че сме работили съвместно с нея, за да дадем възможност за непрестанни подобрения в сектора, водещи до бъдещи успехи и напредък“.

„Светът ни се превръща в едно по-добро място благодарение на работата на Темпъл“
— д-р Майк Сименс, Ръководител на отдел Благополучие на животните и животновъдство, Cargill

Този напредък вече излиза от пределите на Северна Америка и включва по-голям набор от стада в производствените ферми по цял свят.

Днес Грандин продължава да работи като професор в сферата на животновъдните науки в Държавния университет на Колорадо, като в същото време пътува по целия свят, за да изнася семинари по темите за аутизма и хуманното третиране на животните. През 2010 г. списание TIME я поставя в класацията на 100-те най-влиятелни хора в света. Постиженията на Грандин дават вдъхновение за създаването на биографичен филм за Темпъл Грандин от HBO, който получава признание както на наградите Еми, така и на Златен глобус. Актрисата, която играе Грандин във филма, е Клеър Дейнс.