skip to main content

Az élelmiszer-biztonság javítása azt jelenti, hogy minden ember hozzájut a biztonságos, tápláló és megfizethető élelmiszerhez – ez pedig nagyszabású, összetett feladat.

Mivel küldetésének tekinti a világ táplálását és az élelmiszer-biztonság javítását, a Cargill arra törekszik, hogy különböző módokon és több iparágon keresztül fejlessze a globális élelmiszer-előállító rendszert.

A Cargill partnerséget alakított ki más szervezetekkel, hogy olyan megoldásokat tanítson a gazdálkodóknak, amelyek segítenek termelékenységük és jövedelmük növelésében.

A nyitott kereskedelem lehetővé teszi, hogy az élelmiszer a többletet termelő helyekről a hiánnyal küzdő helyekre áramoljon, és így az elszegényedett térségekben élők olcsóbban jussanak élelmiszerhez.

Afrika és a világ táplálása olyan összetett feladat, amely a magán- és közszféra, illetve a nem kormányzati érdekek összehangolását teszi szükségessé.

Az élelmiszer-biztonság javítása világszerte 

A Cargill által a globális élelmiszer-előállító rendszerekben végzett munka sajátos betekintést enged abba, mi szükséges ahhoz, hogy minden ember biztonságos, megfizethető és tápláló élelmiszerhez juthasson hozzá. 

January 01, 2015

Az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezetének (FAO) becslése szerint nagyjából 800 millió krónikusan alultáplált ember él ma a világon – ez azt jelenti, hogy hozzávetőlegesen minden kilencedik ember alultáplált, sokan közülük gyermekek. Miközben a világ óriási előrelépést tett az éhezés visszaszorításában, a világ táplálása továbbra is nehézségekbe ütközik.

A világ népessége nem egyszerűen növekszik, hanem egyre nagyobb részét teszi ki a városi népesség, amely éppen az élelmiszer-termelésre kevésbé alkalmas területeken nő a leggyorsabban. Eközben a gazdálkodóknak újfajta termelési nehézségekhez kell alkalmazkodniuk, amelyeket az éghajlatváltozás állít eléjük. „A globális élelmiszer-biztonság nagy kihívást jelent” – mondta Greg Page, a Cargill ügyvezető elnöke. „Összefogást igényel. Tudományterületeken átívelő megközelítés szükséges hozzá.”

„Ez nem az a probléma, amelyet részekre bontva meg lehet oldani, hanem olyan, amely holisztikus megközelítést igényel”
– nyilatkozta Greg Page, a Cargill ügyvezető elnöke.

A jó hír az, hogy a globális élelmiszer-előállító rendszer jelenleg elég élelmiszert termel ahhoz, hogy kielégítse a világ táplálékigényét. A változó termelési feltételekhez való alkalmazkodásnak, a genetika és a mezőgazdaság fejlődésének, valamint az „intenzitás” növekedésének, vagyis az új földterület bevonása nélkül több terméket előállító módszereknek köszönhetően a gazdálkodók szerte a világon megduplázták a gabona, a rizs és az olajos magvak termelését 1975 óta. A szélsőséges szegénység, a kereskedelmi korlátozások, a háborúk, valamint az elégtelen raktározási és szállítási infrastruktúra miatt azonban ennek a többlettermelésnek az eredményéhez továbbra is kiegyenlítetlen a hozzáférés.

A Cargill – az egyensúly megteremtése érdekében és az emberek táplálása iránti elkötelezettségnek megfelelően – önállóan és másokkal összefogva is azon dolgozik, hogy minél többen férjenek hozzá az élelmiszerekhez, növekedjen a mezőgazdaság termelékenysége és a gazdálkodók jövedelme, miközben gondoskodnak a természeti erőforrások felelősségteljes felhasználásáról. A vállalat kiáll azon irányelvek mellett, amelyek javítják az élelmiszer-biztonságot, és lehetővé teszik a gazdálkodók gyarapodását. A Cargill hisz abban, hogy a szabad kereskedelmet támogatni kell, és nem kevésbé fontos az, hogy a gazdák leghatékonyabb földfelhasználását elősegítő tudományos és technológiai eredményeket pedig el kell fogadni ahhoz, hogy mindenki számára biztosítva legyen elegendő, biztonságos és megfizethető élelmiszer.

A Cargill javuló élelmiszer-biztonságért végzett munkájának része az is, hogy az egyes országokat megismerteti saját lehetőségeikkel. Ha egy ország olyan terményt takarít be, amely a helyi termelési feltételeknek a leginkább megfelel, és ha nyitott arra, hogy a megtermelt felesleget eladja, azzal jelentős pozitív hatást fejt ki. A kereskedelem azt biztosítja, hogy olyan módon legyen termelhető több élelmiszer, amely nemcsak gazdaságosabb, hanem fenntarthatóbb is.

A nyitott, bizalmon alapuló kereskedelem révén az élelmiszer oda kerül, ahol arra a legnagyobb szükség van, elsősorban azokhoz az elszegényedett, növekvő népességszámú nemzetekhez, amelyek jelenleg élelmiszerhiánnyal küzdenek. Az elmúlt 50 év során Észak-Amerika, Dél-Amerika és Kelet-Európa megnövekedett élelmiszer-termelése adta azt az élelmiszert, amely Ázsia, a Közel-Kelet és Afrika növekvő népességének táplálásához szükséges. A Cargill 2014-ben 3,2 milliárd dollárt fektetett be olyan eszközökbe és létesítményekbe, amelyek az élelmiszer hatékonyabb szállítását teszik lehetővé a termelési és feldolgozási helytől oda, ahol a legnagyobb szükség van arra.

„Ha gyorsan akarsz menni, menj egyedül. De ha messzire akarsz jutni, menj másokkal”
– tartja az afrikai mondás.

De ahhoz, hogy képesek legyünk a világ népességének táplálására, a termelés minden szintjén sikeres gazdálkodókra van szükség. Annak érdekében, hogy betölthessék létfontosságú szerepüket a globális élelmiszer-előállító rendszerben, a Cargill információkhoz, hitelhez, raktárkapacitáshoz, elosztási rendszerekhez és technológiához nyújt hozzáférést. A CARE szervezetével fennálló hosszú távú együttműködését használja fel ahhoz, hogy afrikai, indiai, brazil és közép-amerikai vidéki családok ezreit emelje ki a szegénységből a gazdálkodók képzése és a közösségtámogató kezdeményezések révén. A vállalat olyan szervezeteknek is partnere, mint az ENSZ Világélelmezési Programja (WFP) és a Globális Élelmezésfejlesztési Szövetség (Global Alliance to Improve Nutrition), hogy világszerte csökkentse a közösségeket sújtó éhezést.

Bár továbbra is vannak előtte akadályok, a Cargill optimista azzal kapcsolatban, hogy a világ képes-e csökkenteni a krónikus éhezést és ellátni magát élelemmel. A vállalat pedig sajátos helyzetéből fakadóan képes segíteni a növekvő népességet abban, hogy leküzdje ezeket az élelmiszer-biztonsággal kapcsolatos nehézségeket, és lehetőséget teremtsen a jövő generációinak a gyarapodásra.