skip to main content

A Cargill-marhahús igaz története

Az Oprah Winfrey Show-t a Colorado állambeli marhahús-létesítményében vendégül látva a Cargill bemutatja a minőség és az átláthatóság iránti elkötelezettségét.

January 01, 2015

„Egy olyan világban, ahol semmit sem lehet elrejteni, jobb, ha nincs rejtegetnivalónk” – mondta a Cargill elnök-vezérigazgatója, Greg Page egy 2014-es interjúban. A Cargill vállalatnak az ellátási lánc egészében jellemző átláthatóság iránti elkötelezettségére utalt. Ez különösen fontos a vállalat marhahús-feldolgozó üzemei esetében, ahol az állattenyésztés és a marhahús-kinyerésének folyamata rejtélyesnek tűnhet. A kamionok beszállítják a szarvasmarhákat a húsfeldolgozó üzemekbe, majd kiszállítják a csomagolt húst, de a nyilvánosság szinte semmit sem lát abból, ami odabent történik. A láthatóság hiánya – azzal kombinálva, hogy az emberek egyre jobban vágynak arra, hogy még több és még jobb információkhoz jussanak az általuk elfogyasztott élelmiszerekre vonatkozóan – kérdésekhez, spekulációhoz és néha tévhitek kialakulásához vezet.

2010 augusztusában a Cargill vendégül látta Mike Hughlett-et, a Minneapolis Star Tribune riporterét és Glen Stubbe fényképészt a Colorado államban a Timmerman & Sons Feeding Co. által üzemeltetett állattartó telepen. A Cargill továbbá végigvezette őket a közeli városban, Fort Morganban lévő marhahús-feldolgozó üzemében is. Három nappal azt követően, hogy a Hughlett által a Cargill marhahús-feldolgozásáról írt cikk nyomtatásban megjelent, a Cargillhoz telefonhívás érkezett az Oprah Winfrey Show anyavállalatának, a Harpo Productions cégnek az egyik segédproducerétől. A producer olvasta a cikket, lenyűgözte az, és ahhoz hasonló történetet kívánt a televízióban bemutatni.

2011. januárjában a Cargill korábban példa nélküli „kulisszák mögötti” felvétel mutatott be a marhahús-feldolgozás műveleteiről az Oprah show nézői – az észak-amerikai nappali televíziós műsorok legnagyobb fogyasztói nézőközönsége – előtt.

A Cargill üdvözölte Lisa Linget, a tapasztalt helyszíni közvetítőt és az Oprah Winfrey Show tudósítóját, és a felvételt készítő csapatot a Colorado állambeli csúcstechnológiájú marhahús-feldolgozó létesítményben. Nicole Johnson-Hoffman, az üzem igazgatója Linget végig vezette a gyártási folyamat minden egyes lépésén: az állattartó teleptől kezdve, a vágóhídon át, egészen a végső csomagolásig és szállításig. Johnson-Hoffman őszintén válaszolt a riporter kérdéseire, kitérve az állati jólétre, az üzemi folyamatokra és az élelmiszer-biztonságra vonatkozó kérdésekre, mindig hangsúlyozva a Cargill-munkavállalók elkötelezettségét a gondos munkavégzés és a minőség iránt.

„Úgy véljük, hogy fontos, hogy az emberek lássák, hogy milyen gondosan járunk el annak biztosításában, hogy az állatokkal humánus módon bánjunk” – fejtette ki Johnson-Hoffman. „A sikerünkhöz egyre inkább fontos, hogy tájékoztassuk az embereket arról, hogy mit és hogyan teszünk.”

A látogatásról szóló hat és fél perces film az Oprah Winfrey Show-ban a Johnson-Hoffman, Winfrey és Michael Pollan (a „Mindenevők dilemmája”, „The Omnivore's Dilemma” című könyv szerzője) részvételével tartott kerekasztal-beszélgetés során került bemutatásra. Amikor Pollan a húsipar gyakorlatai ellen szólalt fel, Johnson-Hoffman bemutatta a Cargill munkáját, hangsúlyozva a biztonságos, humánus módon, mindenféle étrendhez előállított élelmiszerek fontosságát.

„Több mint tíz éve dolgozom a húsüzletágban, és nagyon büszke vagyok arra, amit teszünk és az embereinkre. Ezt szerettem volna bemutatni másoknak is.”
– Nicole Johnson-Hoffman, igazgató, Cargill Beef

Az Amerikai Egyesült Államokban több mint 7,3 millió háztartás követte nyomon az epizód bemutatóját 2011. február 1-jén. A vállalat vezetői még most is példaként hozzák fel ezt a televíziós műsort a Cargill által a nyilvánosság előtt fenntartani kívánt átláthatóságra. Ezen kívül referenciaként is szolgál az iparági kiválóságra, amellyel a marhahús-feldolgozó vállalatok a saját műveleteik kiválóságát mérik.