skip to main content

Cargill i CARE: wzorcowa współpraca

Dzięki unikatowej współpracy, obejmującej wiele dziesięcioleci i krajów, udało się poprawić warunki życia ponad 100 tys. ludzi.

January 01, 2015

W grudniu 1958 r. Cargill MacMillan, prezes firmy Cargill i najmłodszy syn Johna MacMillana seniora, wydał komunikat: „W tym roku zamiast rozsyłania tradycyjnych kart świątecznych przekazujemy datek na Krucjatę Żywnościową CARE jako bożonarodzeniowy prezent siły i nadziei dla potrzebujących rodzin w innych krajach”.

Był to początek wieloletniej współpracy firmy Cargill z CARE, znaną organizacją dobroczynną działającą na rzecz zmniejszenia ubóstwa na świecie. CARE rozpoczęła działalność pod koniec II wojny światowej, wysyłając paczki za granicę rodzinom, które ucierpiały podczas konfliktu. Obecnie poszerza ona możliwości edukacyjne i ekonomiczne na całym świecie oraz zwiększa dostępność wartościowej żywności dla rodzin w 87 krajach.

Po II wojnie światowej nastąpiła dynamiczna ekspansja globalna firmy Cargill — od Hiszpanii po Węgry i od Peru po Tajwan. Równolegle z tym rozwojem zwiększało się także wsparcie udzielane CARE w jej szlachetnych działaniach.

W 2008 r. Cargill i CARE rozpoczęły pięcioletni program współpracy o wartości 10 mln USD mający na celu dotarcie do mężczyzn, kobiet i dzieci w społecznościach wiejskich, aby zaoferować im możliwości rozwoju w dziedzinie żywienia, edukacji i gospodarki.

„Nasza wspólna praca stała się wzorem kooperacji CARE z sektorem prywatnym na rzecz wdrażania trwałych zmian” 
— Helene D. Gayle, prezes i dyrektor generalny, CARE

Programy różnią się w zależności od kraju, a inicjatywy obejmują szkolenia, rozwój umiejętności, ułatwianie rolnikom dostępu do rynku, naukę i wsparcie żywnościowe dla dzieci oraz zapewnianie członkom społeczności dostępu do usług komunalnych, takich jak opieka zdrowotna i bezpieczna woda pitna.

Elementem współpracy jest także pomoc dzieciom znajdującym się w trudnej sytuacji w kontynuowaniu nauki. W ciągu pięcioletniej współpracy ponad 42 tys. uczniów ukończyło szkołę podstawową, około 27 tys. farmerów zwiększyło dochody, a 30 tys. dzieci prowadzi teraz lepsze, zdrowsze życie.

Większość działań CARE prowadzonych wspólnie z firmą Cargill obejmuje działania charytatywne pracowników. Na przykład w Hondurasie, gdzie wskaźnik działalności charytatywnej wśród pracowników firmy Cargill wynosi 95%, dwie grupy opracowały model zakładający kontaktowanie lokalnych zespołów charytatywnych z firmy Cargill ze szkołami, którym pomaga CARE. CARE organizuje szkolenia dla nauczycieli i rodziców, z kolei pracownicy firmy Cargill montują łazienki, budują kuchnie i malują murale dla szkół. W kilku innych krajach przedstawiciele firmy Cargill nauczają w klasach lub prowadzą szkolenia dla rolników. Do tej pory współpraca firmy Cargill z CARE pomogła poprawić poziom życia ponad 100 tys. ludzi w ośmiu krajach.

CARE to jeden z najważniejszych partnerów firmy Cargill spośród organizacji pozarządowych. W 2013 r. firma Cargill nawiązała jeszcze ściślejszą współpracę z CARE, przekazując trzyletnią dotację w wysokości 7,5 mln USD. Obie firmy przypisują obopólny sukces wspólnym wartościom i wzajemnemu szacunkowi, co znajduje odzwierciedlenie w słowach Helene D. Gayle, prezesa i dyrektora generalnego CARE: „Od firmy Cargill dowiedzieliśmy się o znaczeniu najlepszych praktyk w rolnictwie oraz wysokiej jakości ziarna i pasz dla zwierząt. Z kolei firma Cargill wzorem CARE skupiła się na przekazaniu członkom społeczności, którym służymy, wiodącej roli w identyfikowaniu problemów i opracowywaniu rozwiązań, które sami mogą utrzymać”.

Początki były skromne — koszt zwykłych kart świątecznych wysyłanych przez firmę w tamto Boże Narodzenie — ale darowizny firmy Cargill na rzecz CARE rozwinęły się w wieloletnią współpracę o wartości wielu milionów dolarów, aby pomóc tysiącom ludzi w wychodzeniu z ubóstwa.

Pracownicy firmy Cargill działają wspólnie z CARE w społecznościach lokalnych, by pomagać w rozwiązywaniu powszechnych problemów dotyczących na przykład dostępności żywności i ubóstwa. Praca ta podejmowana jest w takich krajach, jak Wybrzeże Kości Słoniowej, Egipt, Ghana i Indie.