skip to main content

Przetwórnia mięsa wołowego w High River wprowadza zrównoważone metody zarządzania 

Nowa kanadyjska przetwórnia mięsa wołowego należąca do firmy Cargill wkracza na drogę sukcesu dzięki ekologicznym metodom przetwórczym. 

January 01, 2015

Na południe od Calgary, w kanadyjskiej prowincji Alberta, znajduje się miejscowość o nazwie pochodzącej od rzeki Highwood, nad którą jest położona. Miejscowość High River jest dobrze znana — nie tylko w Kanadzie, ale na całym świecie — dzięki tamtejszej przetwórni mięsa wołowego zarządzanej przez firmę Cargill. To jedna z najbardziej przyjaznych środowisku, opartych na zrównoważonym zarządzaniu placówek tego typu, wykorzystująca instalację przekształcającą odpady przemysłowe w energię odnawialną. Zakład zatrudnia także tysiące ludzi, co sprawia, że High River to wielokulturowa fabryka, w której można spotkać pracowników prawie 80 narodowości.

Gdy firma Cargill wkroczyła na rynek kanadyjski w 1928 roku, zajmowała się głównie zbożami. Do lat 80. liderzy firmy aktywnie analizowali możliwości obsługiwania nabywców paczkowanej wołowiny i wkroczenia na nowe rynki. Analizy te stały się inspiracją do zbudowania w Kanadzie pierwszych zakładów przetwórstwa mięsa wołowego, które jak dotąd są największą w kraju inwestycją tej firmy. Na przestrzeni kilku lat firma Cargill zainwestowała w tę przetwórnię ponad 200 mln dolarów, co jest dowodem jej zaangażowania w rynek, społeczność i zrównoważone zarządzanie.

Gdy przetwórnia o powierzchni 175 tys. stóp kwadratowych (ponad 16 tys. metrów kwadratowych) nabierała kształtu, niewielka grupa pracowników Excel Corporation, Cargill Limited i innych kanadyjskich firm zajmujących się paczkowaniem stworzyła Team Canada. Podróżowali oni po Stanach Zjednoczonych i pracowali w różnych zakładach przetwórstwa mięsnego, prowadząc badania i tworząc procedury zrównoważonego zarządzania dla zakładów w High River.

Przetwórnia rozpoczęła działalność w 1989 roku; początkowo zatrudniała około 1400 pracowników na jednej zmianie i przetwarzała 1200 sztuk bydła dziennie. Po kilku latach przetwórnia rozwinęła się i zaczęła zatrudniać ponad 2000 osób na dwóch zmianach, przetwarzając 4500 sztuk bydła dziennie. Wkrótce stała się jednym z największych zakładów przetwórstwa mięsa wołowego w kraju.

Firma Cargill połączyła siły z organizacją Ducks Unlimited Canada, by opracować program ochronny mający na celu stworzenie zdrowszego środowiska dla ptactwa wodnego przy równoczesnym rozwinięciu działalności firmy Cargill. Wprowadzony w ramach tej współpracy zintegrowany program oczyszczania ścieków pozwalał na uzdatnianie ścieków wytwarzanych przez przetwórnię High River; uzyskana w ten sposób woda była odprowadzana do pobliskiego jeziora Frank, dzięki czemu powstały moczary stanowiące ważne siedlisko lokalnej fauny. Kilkadziesiąt lat później, w roku 2011, przetwórnia w High River dokonała ważnego kroku na drodze do zmniejszenia swego wpływu na środowisko. Firma Cargill zamontowała instalację przetwarzania odpadów przemysłowych na paliwo, która przekształca odpady organiczne w energię elektryczną i parę. W zakrytych lagunach osadowych wychwytywano metan, który następnie służył jako bezpieczne paliwo, spalane, a nieuwalniane do atmosfery. Zakłady firmy Cargill w High River otrzymały także certyfikat ISO 14001, co stanowi dowód na jej zaangażowanie w ochronę środowiska.

Przetwórnia w High River niedawno świętowała 25. rocznicę istnienia; rocznie nabywa ona bydło o wartości 2 mld USD i wytwarza jedną trzecią przetworzonej wołowiny w kraju. Przetwórnia w High River zapewniła firmie Cargill stabilny rozwój i nadal służy za globalny wzór zrównoważonego przetwarzania mięsa wołowego. Około 50% energii wykorzystywanej przez zakład pochodzi ze źródeł odnawialnych; umożliwia ona wytwarzanie produktów z mięsa wołowego i dostarczanie ich do różnych klientów z branży handlu detalicznego i usług kateringowych na rynku krajowym i międzynarodowym.