skip to main content

Zbieranie niezebranych plonów, aby wyżywić miliony 

Co roku miliony kilogramów plonów w Ameryce pozostaje niewykorzystanych — firma Cargill dostrzegła w tym szansę na udzielenie pomocy rodzinom, które codziennie walczą o to, aby mieć jedzenie na stole. 

January 01, 2015

W 2011 r. firma Cargill przekazała dotację w wysokości 1 mln USD na akcję Hunger-Free Minnesota (Minnesota wolna od głodu), program skupiający się na przekazywaniu nadwyżek żywności potrzebującym. Bezprecedensowe ogólnokrajowe działania miały na celu wykorzystanie niezebranych plonów i niesprzedanej żywności, co w samym stanie Minnesota prowadziło do marnowania 100 mln posiłków rocznie.

Aby zapewnić jak najwyższą skuteczność, w ramach akcji Hunger-Free Minnesota powołano osiem unikatowych inicjatyw, takich jak „Nadwyżki rolne”, „Odzyskiwanie żywności w handlu detalicznym”, „Odzyskiwanie półproduktów żywnościowych” i „Posiłki po szkole”.

Z powodu wiedzy w dziedzinie rolnictwa i szerokiej gamie zasobów firma Cargill wraz z innymi lokalnymi przedsiębiorstwami skupiła się na inicjatywie „Nadwyżki rolne”, której celem jest dystrybucja nadwyżek plonów z gospodarstw i przetwórni w Minnesocie, aby uchronić je przed zmarnowaniem.

Poza dotacją firma Cargill przekazała nadwyżki produkcyjne z sieci swoich farm i zakładów oraz zachęciła pracowników do działań w ramach wolontariatu. W 2013 r. po zbiorach kukurydzy pracownicy firmy Cargill i wolontariusze na emeryturze przewieźli niezebrane plony do pobliskiej przetwórni, a następnie przepakowali i załadowali kukurydzę na ciężarówki chłodnie. Następnie ziarno zostało przewiezione do sieci banków żywności organizacji Feeding America — systemu ponad 200 obiektów, których część znajduje się daleko poza granicami Minnesoty.

Do końca 2013 r. firma Cargill pomogła w dostarczeniu do banków żywności 450 tys. kg nadwyżek kukurydzy, z której przygotowano około 833 tys. wartościowych posiłków dla ubogich rodzin w 16 stanach Ameryki.

Hunger Free Minnesota Inpage

Od tego czasu firma Cargill pomogła przetworzyć i dostarczyć kilkaset tysięcy kilogramów dodatkowych plonów — dowód, że akcja nie zwalnia tempa.

Akcja nie traci tempa: Hunger-Free Minnesota liczy na to, że przy wykorzystaniu tej samej metody do 2015 r. uda się przygotować i rozdać 10,4 mln posiłków.