skip to main content

Program wzmacniania pozycji mieszkańców w Indiach 

Cargill we współpracy z CARE działa na rzecz przerwania kręgu ekstremalnego ubóstwa w okręgu Kaććh w Indiach. 

January 01, 2015

Okręg Kaććh, sąsiadujący z Zatoką Kaććh będąca odnogą Morza Arabskiego, to region często nawiedzany przez susze i trzęsienia ziemi. 30% jego populacji mieszka w miastach, które poważnie ucierpiały po niedawnych trzęsieniach ziemi, natomiast pozostała część mieszkańców regionu to ludność wiejska. 40% z nich cierpi na niedożywienie, a 25% żyje w warunkach ekstremalnej biedy.

Z zamiarem poprawy warunków w regionie firma Cargill przyjęła długofalową strategię poszukiwania rozwiązań na złożone problemy tego obszaru, w tym dotyczące możliwości zdobycia środków finansowych na życie i bezpieczeństwa żywnościowego. Przekazując niemal 3 mln dolarów w darowiznach w ramach pięcioletniego programu realizowanego z organizacją non-profit CARE, firma Cargill przyczyniła się do startu w 2008 r. projektu K-LEAP (projekt rozwoju edukacji i tworzenia warunków godnego życia w Kaććh). W ramach projektu powstały trzy inicjatywy: wsparcie dla rolników, wzmocnienie pozycji kobiet i edukacja dzieci.

W ramach K-LEAP rolnicy mogą korzystać z ośrodków usług rolniczych i powstałych w ramach projektu punktów skupu mleka, co przyczyniło się do 50% wzrostu produkcji rolniczej i 182% wzrostu wynagrodzeń producentów mleka.

„Zmiany w rodzinach dzięki kobietom. Gdy robisz coś dla kobiet, one robią to dla [swoich] rodzin.”
— Veena Padina, dyrektor programu na stan Gudźarat po stronie CARE

W ramach tworzenia szans dla kobiet projekt K-LEAP wspiera 400 grup samopomocy, skupiających 5 tys. członkiń. Dzięki oferowanym szkoleniom z zakresu finansów i prowadzenia działalności gospodarczej grupy te umożliwiły 1600 kobietom osiąganie własnych dochodów.

Projekt K-LEAP wspiera także poprawę jakości i równość w szkołach w regionie, gdzie edukacja dla chłopców dostępna jest w ograniczonym zakresie, a dla dziewcząt często nie istnieje wcale. W ramach programu finansowane są podręczniki, wsparcie techniczne i szkolenia dla ponad 3 tys. nauczycieli.

Dziś ocenić można, że projekt K-LEAP spełnia swoja rolę, ponieważ jego pozytywne działanie odczuło ponad 9000 gospodarstw domowych w ponad 225 wioskach w całym okręgu Kaććh. Ponad 70 tys. chłopców i dziewcząt regularnie uczęszcza do szkoły, zdobywając umiejętności, które pomogą im w przyszłości wyrwać się z kręgu ubóstwa.