skip to main content

W Hazleton nic się nie marnuje

Zakład przetwórstwa mięsa w Pensylwanii to pierwszy obiekt firmy Cargill na świecie, który w ogóle nie wytwarza odpadów wywożonych na wysypisko.

January 01, 2015

W mieście Hazleton w stanie Pensylwania od ponad 13 lat działa zakład przetwórstwa mięsa firmy Cargill. Każdego roku do klientów w różnych zakątkach kraju wysyłanych jest z niego ponad 4,5 tys. ton wołowiny, wieprzowiny i produktów z mięsa mielonego.  Mimo że co chwila w okolicy zakładu widzi się samochody dostawcze, nie sposób dostrzec śmieciarek. W przeciwieństwie do większości zakładów przetwórstwa mięsa w Stanach Zjednoczonych działalność zakładu w Hazleton nie powoduje powstawania odpadów, które trzeba wywozić na wysypisko — wszystko dzięki innowacyjnemu myśleniu i zaangażowaniu jego pracowników.

Zaledwie trzy lata temu każdego roku trafiało z zakładu na wysypisko 1500 ton plastiku, organicznych odpadów stałych, papieru i innych śmieci. Mimo że część materiałów poddawano recyklingowi, personel Hazleton uznał, że konieczna jest zmiana. Na początku 2013 r. grupa pracowników firmy Cargill zaczęła opracowywać inicjatywę na rzecz zmodernizowania programu recyklingu w zakładzie. Zespół postawił sobie za cel zaangażowanie wszystkich spośród 600 pracowników zakładu w nowy program zrównoważonego rozwoju. W ciągu zaledwie pięciu miesięcy ilość odpadów w zakładzie zmniejszyła się o 280 ton — 20% redukcja pozwoliła firmie oszczędzić w tym roku 30 tys. USD.

„Nie byliśmy pewni, czy faktycznie możemy ubiegać się o status zakładu w 100% wolnego od odpadów wywożonych na wysypisko, ale wiedzieliśmy, że możemy istotnie poprawić nasze parametry w zakresie zrównoważonego rozwoju”
— Aaron Humes, dyrektor generalny, dział wołowiny w firmie Cargill

Ogromne osiągnięcia uzyskane w ciągu zaledwie kilku miesięcy skłoniły pracowników zakładu w Hazleton do zwiększenia wysiłków na rzecz całkowitego wyeliminowania odpadów wywożonych na wysypisko w 2014 r. Podjęli oni współpracę z agentami zewnętrznymi, aby prowadzić recykling plastiku, organicznych odpadów stałych i innych materiałów, dzięki czemu udało się znaleźć inne niż wysypiska miejsca, gdzie można by wysyłać odpady stałe. Plastik nienadający się do recyklingu używany w zakładzie był przekształcany w energię zasilającą obiekt, z kolei resztki żywności i oleju przekazywano producentom do wykorzystania w takich produktach, jak smary.

Wiosną 2015 r. Narodowy Instytut Sanitarny (NSF International) docenił osiągnięcia firmy Cargill w poprzednim roku, oficjalnie uznając zakład przetwórstwa mięsa za wolny od odpadów wywożonych na wysypisko. Klienci kupujący produkty mięsne z zakładu są zachwyceni nowymi praktykami i cenią zaangażowanie firmy Cargill na rzecz dobra społeczności Hazleton — i całej planety. Firma wciąż szuka nowych sposobów na kontynuowanie działań w zakresie zrównoważonego rozwoju prowadzących do odpowiedzialnej produkcji i ochrony środowiska zarówno w Hazleton, jak i w innych regionach świata.