skip to main content

Odbudowa po klęskach żywiołowych

Gdy na lokalne społeczności spadają klęski żywiołowe, firma Cargill łączy siły z innymi przekazując niezbędną pomoc tuż po katastrofie i kierując procesem odbudowy.

January 01, 2015

Huragan Katrina, który uderzył w wybrzeże Zatoki Meksykańskiej 29 sierpnia 2005 r. był siódmym największym zarejestrowanym huraganem, zabierając życie 1800 osób w USA. W następstwie katastrofy zabrakło prądu, przestały działać telefony komórkowe, a ulice znalazły się pod wodą. Zamknięto zakłady pracy, a ludzie stracili swoje domy zniszczone huraganowym wiatrem, powalonymi drzewami, powodzią i wilgocią.

Dla wielu huragan Katrina sprawił, że obudzili się w przerażającym świecie, pozbawieni żywności i pitnej wody, a nawet ochrony organów porządku publicznego. Wśród dotkniętych żywiołem znalazły się setki pracowników firmy Cargill z siedmiu zakładów w stanach Alabama, Teksas, Luizjana i Missisipi.

„Firma Cargill miała wielkie szczęście, ponieważ w dużym stopniu nie ucierpiała w następstwie huraganu, ale okres odbudowy dla naszych pracowników i spółek w rejonie wybrzeża Zatoki Meksykańskiej był bardzo wyczerpujący i trudny.”
—Wspólne oświadczenie Warrena Staleya, dyrektora generalnego firmy Cargill oraz Grega Page’a, prezesa Cargill
 

Natychmiast po przejściu huraganu spółki z sektora zbóż i olejów firmy Cargill rozpoczęły poszukiwania zaginionych pracowników, którzy z powodu huraganu rozsiani byli na dużym obszarze. Kolejnym celem było przywrócenie działalność dwóch niezwykle ważnych elewatorów eksportowych w zakładach firmy w Westwego i Reserve. Huragan uderzył w momencie, gdy na północy rozpoczynał się jesienny sezon zbiorów i gdy znaczne ilości plonów przeznaczonych na eksport spławiane były w dół rzeki Missisipi do Luizjany.

Firma Cargill natychmiast stała się kluczowym źródłem informacji dla instytucji państwowych, takich jak Departament (Ministerstwo) Rolnictwa USA (USDA) oraz Federalna Agencja Zarządzania Kryzysowego (FEMA). Zdając sobie sprawę, że eksport zbóż stanowił bardzo ważne źródło dochodu dla farm w całym kraju, USDA oraz FEMA priorytetowo traktowały pomoc firmom zaangażowanym w eksport płodów rolnych.

Po przejściu huraganu pojawiła się także kolejna, bardzo ważna potrzeba: dach nad głową dla osób, które straciły miejsca zamieszkania. We współpracy z zespołem zajmującym się sprawami korporacyjnymi i działającym w Waszyngtonie, spółki zbożowe i olejowe firmy Cargill zorganizowały od FEMA 51 przyczep kempingowych i kamperów, które miały stać się tymczasowym domem dla pracowników. Niektóre przyczepy dostarczono do domów dotkniętych huraganem pracowników, inne umieszczono wokół zakładu eksportowego w Westwego. W sprzątaniu i odbudowie firmę Cargill wspomagały inne organizacje, między innymi wieloletnia instytucja partnerska — Living Lands & Waters. „Nie da się opisać słowami tego hartu ducha i wysiłku pracowników, którzy stracili domy,” powiedział Rick Calhoun, prezes spółki Cargo Carriers należącej do firmy Cargill. „Oprócz tego mamy też mnóstwo współczucia i olbrzymią energię ze strony zespołu, który porzucił swoje normalne zadania i przez wiele miesięcy pracuje nad tym, by wszystko było w Luizjanie jak dawniej.”

„Nie da się opisać słowami tego hartu ducha i wysiłku pracowników, którzy stracili domy,”
—Rick Calhoun, prezes Cargill Cargo Carriers.

Wspierając pracowników, którzy stracili dostęp do rachunków bankowych (przerwane linie telekomunikacyjne i brak prądu) firma Cargill utworzyła Fundusz Pracowniczy Pomocy Kryzysowej. Środki z tego funduszu przekazano pracownikom odpowiednio do rozmiarów szkód, jakie ponieśli.

Niemal miesiąc po huraganie Katrina prezydent USA George W. Bush wystosował do firmy Cargill pismo z podziękowaniami, pisząc, że: „Świetna praca firmy Cargill pokazuje charakter i wielką siłę naszego Narodu.” 

Natural Disasters Inpage List od prezydenta USA George’a W. Busha, w którym dziękuje firmie Cargill za ciężką pracę po odejściu huraganu wisi dziś w biurze Ricka Calhouna.

Reakcja na zniszczenia spowodowane przez huragan Katrina to tylko jeden z przykładów dobrej woli i ducha zespołu wykazywanego przez firmę Cargill w reakcji na katastrofę. Program Pomocy Ofiarom Klęsk Żywiołowych, po raz pierwszy wdrożony w następstwie tsunami w Indonezji w latach 90-tych XX wieku w dalszym ciągu niesie pomoc zarówno doraźną jak i długofalową ofiarom klęsk żywiołowych na całym świecie.

Wiosną 2011 r. po drugiej stronie Oceanu Spokojnego także wystąpiła olbrzymia klęska żywiołowa. Trzęsienie ziemi i tsunami, które uderzyło w północno-wschodnią Japonię, zebrało żniwo w postaci 16 tys. rannych i spowodowało szkody wyceniane na 300 mld dolarów. Darowizny firmy Cargill w ramach pomocy ofiarom katastrofy w regionie wykorzystano na dostarczenie żywności i innych potrzebnych artykułów do ośrodków ewakuacyjnych i instytucji rozdzielających potrzebną pomoc. W 2014 r. firma Cargill ogłosiła przeznaczenie dodatkowych środków na rzecz Kanadyjskiego Czerwonego Krzyża i pomoc ofiarom potężnych powodzi na preriach prowincji Manitoba i Saskatchewan.

Dzięki pracy wolontariuszy, środkom finansowym i owocnej współpracy z innymi organizacjami, firma Cargill w dalszym ciągu uczestniczy w pracach w ramach odbudowy po klęskach żywiołowych, wykazując swoje zaangażowanie na rzecz społeczności lokalnych.