skip to main content

Prawdziwa historia wołowiny oferowanej przez firmę Cargill

Zapraszając do zakładu przetwórstwa wołowiny w stanie Kolorado program Oprah Winfrey Show, Cargill pokazuje swoje zaangażowanie na rzecz jakości i przejrzystości.

January 01, 2015

“W świecie, gdzie nic się nie ukryje, lepiej, żebyśmy nie mieli nic do ukrycia”, stwierdził dyrektor wykonawczy firmy Cargill Greg Page w wywiadzie w 2014 r. Nawiązywał do zaangażowania firmy Cargill na rzecz przejrzystości w obsłudze łańcuchów dostaw. Dotyczyło to zwłaszcza zakładów przetwórstwa wołowiny, gdzie działalność związana z transportem i ubojem bydła mogły wydawać się tajemnicze. Ciężarówki przywożą bydło do zakładu, a następnie wywożą spakowane mięso, ale klienci nie widzi dosłownie nic z tego, co dzieje się w środku. Tego rodzaju brak widoczności w połączeniu z rosnącym zapotrzebowaniem na szersze i lepsze informacje na temat konsumowanej żywności prowadzi do pytań, spekulacji, a czasami mitów.

W sierpniu 2010 r. firma Cargill gościła Mike’a Hughletta, reportera Minneapolis Star Tribune, oraz fotografa Glena Stubbe w tuczarni w stanie Kolorado, zarządzanej przez Timmerman & Sons Feeding Co. Zostali oni także oprowadzeni po zakładzie przetwórstwa wołowiny w pobliskim mieście Fort Morgan. Trzy dni po ukazaniu się drukiem artykułu Hughletta na temat przetwórstwa wołowiny w firmie Cargill skontaktował się z nią producent z Harpo Productions, wydawcy programu Oprah Winfrey Show. Producent przeczytał artykuł, który zrobił na nim duże wrażenie, i chciał wyemitować podobną historię.

W styczniu 2011 r. zaproponował widzom programu Oprah — stanowiących największą widownię konsumencką w amerykańskiej telewizji śniadaniowej — unikatową możliwość poznania od kulis działalności związanej z przetwórstwem mięsa.

Firma Cargill zaprosiła Lisę Ling, doświadczoną reporterkę i korespondentkę w The Oprah Winfrey Show wraz z zespołem kamerzystów do supernowoczesnego zakładu przetwórstwa wołowiny w Fort Morgan w stanie Kolorado. Nicole Johnson-Hoffman, dyrektor generalny zakładu, oprowadziła Ling po zakładzie, pokazując jej wszystkie etapy procesu produkcyjnego, od tuczarni przez ubojnię po pakowanie i wysyłkę gotowych produktów. Johnson-Hoffman szczerze odpowiadała na pytania reporterki, omawiając kwestie zdrowia zwierząt, procesy w zakładzie i bezpieczeństwo żywności, zawsze podkreślając zaangażowanie pracowników firmy Cargill na rzecz pielęgnacji i jakości.

„Uważamy, że ważne jest, by ludzie widzieli, że staramy się zapewniać zwierzętom humanitarne traktowanie”, wyjaśnia Johnson-Hoffman. „Informowanie na temat tego, co robimy, i jak to robimy, staje się coraz ważniejszym elementem naszego sukcesu”.

Sześcioipółminutowa relacja z wizyty została wyemitowana podczas Oprah Winfrey Show w trakcie dyskusji między Johnson-Hoffman, Winfrey i Michaelem Pollanem, autorem książki „The Omnivore’s Dilemma”. Kiedy Pollan sprzeciwił się praktykom stosowanym w branży mięsnej, Johnson-Hoffman wyjaśniła pracę firmy Cargill, podkreślając znaczenie dostarczania bezpiecznej żywności produkowanej w humanitarnych warunkach niezależnie od rodzaju diety.

„Pracuję w naszej spółce zajmującej się przetwórstwem mięsa od ponad dziesięciu lat i jestem bardzo dumna z tego, co robimy, oraz naszych pracowników. Chciałam przekazać to innym”
— Nicole Johnson-Hoffman, dyrektor generalny, dział przetwórstwa mięsa w firmie Cargill

Premierę odcinka wyemitowaną 1 lutego 2011 r. obejrzało ponad 7,3 mln gospodarstw domowych w Stanach Zjednoczonych. Liderzy firmy wciąż wskazują na program telewizyjny jako przykład przejrzystości, do jakiej dąży firma Cargill w kontaktach z opinią publiczną. Może ona służyć ponadto jako wzorzec doskonałości w branży, z którym inne firmy zajmujące się przetwórstwem mięsa porównują jakość własnych operacji.