skip to main content

Zapobieganie psuciu się ziarna dzięki rozwiązaniu Probe-A-Vac®

Urządzenia próżniowe zasilane sprężonym powietrzem zapewniają klientom skuteczniejsze metody pobierania próbek i dbania o jakość przechowywanego ziarna.

January 01, 2015

Po zakończeniu zbiorów rolnicy gromadzą swój skarb w postaci ziaren zbóż w dużych pojemnikach do przechowywania. W owych pojemnikach ziarno zimuje w chłodzie i dobrym stanie aż do wiosny, kiedy nadchodzi czas jego przetworzenia. Czasami za sprawą lęgnących się insektów, pleśni, nieodprowadzanego ciepła i innych szkodliwych szkodników w pojemniku powstają „kieszenie cieplne”, mające szkodliwy wpływ na jakość ziarna i obniżające jego wartość rynkową.

W przeszłości pracownicy zajmujący się ziarnem musieli usuwać takie kieszenie ręcznie, przesiewając ziarno w pojemniku — a czasami nawet całkowicie go opróżniając — w poszukiwaniu problematycznych obszarów. Stanowiło to ogromne utrudnienie dla rolników, zwłaszcza z nadejściem wiosny, kiedy temperatura ziarna w pojemnikach naturalnie rosła, często skutkując jego częściowym zepsuciem.

Dział zbożowy firmy Cargill, założony w 1865 r., poświęcił niemal wiek na znalezienie skutecznego rozwiązania problemu kieszeni cieplnych. W 1961 r. laboratorium badawcze firmy dokonało przełomowego odkrycia. Opracowana przez zespół sonda próżniowa do ziarna Probe-A-Vac® umożliwiała wyszukiwanie kieszeni cieplnych w ziarnie z prędkością i precyzją dwukrotnie przewyższającymi wydajność tradycyjnych metod. Dzięki nowej technologii pracownicy spichlerzy mogli zlokalizować problematyczne obszary nawet na głębokości 30 m, bez konieczności opróżniania elewatora i ryzyka uszkodzenia ziarna. Nowe rozwiązanie umożliwiało również zwalczanie robactwa — dyszę sondy można było wycelować bezpośrednio w kieszeń cieplną i rozpylić w niej środek owadobójczy, eliminując owady bez szkody dla pozostałych partii zboża. 

Probe A Vac Inpage Ulotka instruktażowa firmy Cargill przedstawia rolnika pobierającego kilka próbek zboża z pojemnika przy użyciu sondy — z głębokości sięgającej 30 m — w przeciągu godziny.

Dwa lata po udanym debiucie systemu Probe-A-Vac firma Cargill zmodyfikowała to urządzenie pod kątem stosowania w odniesieniu do innego rodzaju produktu: ziaren bawełny. Składająca się z szeregu połączonych sekcji rur metalowych zmodyfikowana sonda umożliwiała penetrację hałd ziarna bawełny na dziewięciokrotnie większej głębokości, przy zaangażowaniu połowy pracowników. Firma Cargill sprzedała prawa do nazwy i konstrukcji sondy Probe-A-Vac firmie Tandem Products, Inc. w 1987 r., jednak produkt jest nadal stosowany przez rolników na całym świecie i stanowi punkt odniesienia dla całej branży.