skip to main content

Pomagamy hodowcom poprawić przeżywalność prosiąt 

Przy użyciu innowacyjnych metod firma Cargill pomaga hodowcom w Holandii i Niemczech poprawić zdrowie i wydajność trzody chlewnej.

January 01, 2015

Zwiększenie liczby żywo urodzonych prosiąt to dla hodowców trzody chlewnej oczywista korzyść. Niestety, mimo że większy miot oznacza zasadniczo więcej mleka, produkcja pokarmu na prosię jest niższa. Większe mioty cechują się często niższą masą urodzeniową i wolniejszym ogólnym rozwojem. W toku współpracy z hodowcami na całym świecie firma Cargill odniosła się do tego problemu — odczuwanego zwłaszcza w Holandii i Niemczech.

Siła, rozmiar i jednolitość to dla hodowców trzody kluczowe aspekty jakości. Aby zrównoważyć wagę niedożywionych prosiąt, wielu hodowców wykorzystywało maciory zastępcze, co wymagało czasochłonnej procedury wprowadzania obcych prosiąt. Nawet jeśli przystawienie do obcej maciory się udawało, uzyskiwano różne rezultaty. Inne opcje, takie jak suplementy mleka, często powodowały choroby i stwarzały dodatkowe problemy zdrowotne.

Starając się pomóc hodowcom w zwiększeniu liczby zdrowych świń, dział Provimi firmy Cargill w 2010 r. wprowadził innowacyjny system żywieniowy o nazwie Neopigg™ RescuePig. Częścią rozwiązania był suplement odżywczy dla nowonarodzonych zwierząt Neopigg™ RescueMilk, wyprodukowany ze składników ułatwiających trawienie i korzystnie wpływających na rozwój przewodu pokarmowego bez konieczności stosowania antybiotyków.

Aby umożliwić prosiętom dostęp do suplementu, firma Cargill opracowała automatyczny kubek do karmienia z wbudowaną brodawką o nazwie Neopigg™ RescueCup. Specjalna konstrukcja ułatwia małym prosiętom przyjmowanie pożywienia, zapobiegając cofaniu się mleka do przewodu i zapewniając higienę. Hodowcy zainstalowali obok karmiących macior pojemniki, aby dokarmiać prosięta, które nie otrzymują wystarczającej ilości naturalnego mleka.

W celu karmienia prosiąt bez udziału maciory firma Cargill stworzyła Neopigg™ RescueDecks, kojce o regulowanej temperaturze, w których dostarczano nieograniczone ilości suplementu mleka, Dzięki temu zwierzęta szybko wychodziły ze stanu niedożywienia i odzyskiwały zdrowie, a hodowcy mogli całkowicie zrezygnować z macior zastępczych.

Do 2010 r. rozwiązanie Neopigg RescueCare zostało wdrożone na rynkach hodowlanych w Niemczech i Holandii, dzięki czemu hodowcy w mniejszym stopniu musieli korzystać z macior zastępczych, co uprościło zarządzanie prosiętami. Uzyskano także wyższe i bardziej jednolite parametry wagowe przy odstawieniu, a jednocześnie obniżono wskaźnik śmiertelności.

Provimi Rescue Pigs Inpage Jan Brouwer, pierwszy użytkownik systemu Neopigg™ RescuePig w Holandii, mówi, że rozwiązanie pomogło mu obniżyć wskaźnik śmiertelności prosiąt na fermie o 4 proc.

Hodowcy informowali, że po odstawieniu prosięta nadal się rozwijają. Zjawisko spadku wagi po odstawieniu zostało wyeliminowane, ponieważ zwierzęta umiały już jeść z koryta. Otrzymywały także więcej paszy przed odstawieniem, dlatego ich przewody pokarmowe były dostosowane do paszy pochodzenia roślinnego. Ponadto prosięta — nawet te o niskiej wadze urodzeniowej — przebywające w kojcach Neopigg RescueDecks w momencie przenoszenia do tuczarni były większe od hodowanych standardowo, a na kolejnych etapach różnice tylko się zwiększały.

Obecnie rozwiązania Neopigg RescueCare funkcjonują na ponad 100 fermach na terenie Holandii i Niemiec — oraz w 5000 lokalizacji na świecie, pomagając zmniejszyć wskaźniki śmiertelności prosiąt średnio o 3 proc. Hodowcy nie muszą już korzystać z macior zastępczych, co zwiększa liczbę prosiąt na maciorę, a tym samym pozwala uzyskiwać znacząco wyższe dochody roczne i poprawia jakość życia zwierząt.