skip to main content

Wodorosty: Odpowiedź L’Oréal na wyzwania produkcji z naturalnych składników

Gdzie w domu znaleźć można wodorosty? Można je znaleźć w kuchni, w szafce z lekami, a nawet w torbie z kosmetykami — tam właśnie są one obecne dzięki karagenowi.

January 01, 2015

Niezależnie od tego, czy jest to wybrzeże południowej Indonezji, Afryki, Ameryki Południowej, czy Kanady, na łódkach na każdym z nich zbieracze szukają tego samego: wodorostów. Są one pozyskiwane z wody, a następnie suszone na brzegu i przetwarzane w celu ekstrakcji karagenów, niewielki struktur cząsteczkowych, którym wiele produktów z różnych branż uzyskuje określoną konsystencję.

Karageny zawierają polisacharydy, które świetnie łączą się z białkami spożywczymi. Dzięki temu są one powszechnie stosowane w przetwórstwie żywności, odpowiadając za formę i smak wysublimowanych deserów, a także stabilizują konsystencję mięs i serów.

Dla niektórych może być jednak zaskakujące, że znaleźć je można też w produktach kosmetycznych. Ten odnawialny, pozyskiwany z naturalnych źródeł składnik stanowi atrakcyjną odpowiedź na rosnącą eko-świadomość odbiorców kosmetyków.

Badania przeprowadzone w latach 2005-2010 wykazują, że rynek wyrobów pielęgnacji ciała rośnie niemal o 5% rocznie i wartość ta dalej rośnie. Jednocześnie bardzo mocno rośnie zapotrzebowanie na produkty ekologiczne, stają się inspiracją dla marek w tej branży by wykorzystywać nowe biotechnologie (także z użyciem karagenów), które wcześniej zarezerwowane były dla branży przetwórstwa żywności.

„Branża spożywcza opracowała wiele ciekawych technologii i składników o różnych fakturach i składach” — wyjaśnia Laurent Gilbert, dyrektor ds. rozwoju międzynarodowego w pionie zaawansowanych badań L’Oréal, światowego lidera w branży kosmetycznej. „Dla nas współpraca z firmą z branży spożywczej jest ze wszech miar pozytywna”

Posiadająca dziesiątki marek kosmetycznych, generująca 23 mld euro obrotów w 130 krajach firma L’Oréal słynie z zakrojonych na szeroką skalę działań w zakresie badań i rozwoju, dzięki czemu powstały jedne z najbardziej innowacyjnych produktów na sklepowych półkach. Ponad dziesięć lat temu poszukiwanie ekologicznych składników przywiodło firmę L’Oréal do Cargill. Współpraca między firmami o podobnej filozofii musiała się udać. Dziś Cargill dostarcza L’Oréal szeroką gamę karagenów pozyskiwanych w dziko występujących wodorostów..

„Uważamy, że ekologiczne produkty to klucz do przyszłości.”
— Laurent Gilbert, L’Oréal

Firma Cargill przeprowadziła badania i uzyskała patent, w ramach którego wykazała, że karageny mogą z pożytkiem zastąpić syntetyczne polimery w określonych recepturach, np. w produktach do pielęgnacji włosów. W 2010 r. L’Oréal wprowadziło produkt do stylizacji włosów zawierający ekstrakt karagenów pozyskiwanych przez Cargill z dziko występujących wodorostów, dzięki któremu ulepszona została faktura mleczka.

Sustainable Seaweed Loreal Inpage 1 L’Oréal, firma kosmetyczna numer jeden na świecie, planuje kontynuować trwającą 10 lat współpracę z Cargill na rzecz opracowania kolejnych ekologicznych produktów.

L’Oréal, firma kosmetyczna numer jeden na świecie, planuje kontynuować trwającą 10 lat współpracę z Cargill na rzecz opracowania kolejnych ekologicznych produktów.

Dotychczasowe sukcesy sprawiły, że współpraca trwać dalej. „Utrzymujemy kontakty z firmą Cargill od ponad 10 lat, ale w ostatnich pięciu nasza współpraca stała się bardziej intensywna”, ujawnia Gilbert. „Oprócz doskonałej jakości we współpracy tej zależy nam też na ciągłości. Chcemy współpracować długofalowo, ponieważ produkty do pielęgnacji ciała powstają w długim horyzoncie czasowym.”

W ciągu ostatnich paru lat obniżyła się jakość dziko rosnących wodorostów, a także zmniejszyła się ich podaż. Aby zapewnić stabilne dostawy dla L’Oréal, Cargill wspiera projekty, w ramach których mają być wykorzystywane wodorosty z hodowli zamiast dziko występujących. Do końca 2015 r. Cargill zamierza zakończyć etap przejścia na hodowlę wodorostów na potrzeby marki L’Oréal’s Garnier®.

 

 

Sustainable Seaweed Loreal Inpage 2 Produkty do pielęgnacji skóry PureActive marki L’Oréal’s Garnier® PureActive zawierają naturalny ekstrakt z wodorostów, który dostarcza Cargill.

Wraz ze zwiększaniem wykorzystania naturalnych składników ewoluuje także podejście firmy Cargill do pozyskiwania wodorostów, zarówno z hodowli jak i dziko występujących. „Zapotrzebowanie na naturalne produkty pielęgnacji ciała jest częścią szerszej transformacji społecznej” wyjaśnia Marie-Laure Roumiguière, szefowa kategorii farmaceutyki i pielęgnacja ciała w firmie Cargill. „Stale współpracujemy z producentami na rzecz zastąpienia syntetycznych polimerów naturalnymi.”

Ponieważ wodorosty rosnące w różnych środowiskach mają różne właściwości, Cargill w sposób aktywny dywersyfikuje pozyskiwane gatunki i miejsca, z których są pozyskiwane. Strategia ta pozwala zagwarantować nie tylko szeroką ofertę możliwość uzyskiwania określonej faktury czy konsystencji, lecz także umożliwia zwiększenie dostaw w przypadku, gdy rosnąć będzie zapotrzebowanie ze strony konsumentów. Jeśli więcej osób pozyskiwać będzie wodorosty, spółka będzie mogła efektywniej je pozyskiwać, dostarczać, przetwarzać i oferować produkty na bazie wodorostów klientom na całym świecie.