skip to main content

Doskonały wynik w dziedzinie ograniczania ilości stałych odpadów

Firma Cargill zawiązuje wspólne przedsięwzięcie z zamiarem wykorzystania cukru kukurydzianego, aby wspomóc wysiłki najlepszych drużyn sportowych z pierwszej ligi w ograniczeniu ilości odpadów generowanych przez kibiców po każdych zawodach.

January 01, 2015

Na całym świecie kibice sportowi tłumnie ciągną na stadiony, do hal sportowych i parków, by dopingować swoje ulubione drużyny. W latach 2013–2014 na trybunach stadionów pierwszoligowych drużyn zasiadło ponad 170 milionów widzów, aby obejrzeć międzynarodowe mecze piłki nożnej, a kolejne 130 milionów zakupiło bilety na zawodowe rozgrywki footballu amerykańskiego, baseballu, hokeja i koszykówki odbywające się w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Wielu z nich sięgało podczas zawodów po jedzenie i napoje — jak łatwo sobie wyobrazić, każdego roku po zawodach sportowych zostaje do sprzątnięcia ogromny stos śmieci. Tylko w Stanach Zjednoczonych kibice pierwszoligowych drużyn baseballowych generują ponad 1000 ton śmieci w każdym sezonie. Do niedawna tylko ułamek tej hałdy odpadów nie trafiał na wysypiska.

Obecnie sytuacja ulega zmianie dzięki wspólnemu przedsięwzięciu poświęconemu biodegradowalnemu plastikowi, realizowanemu przez firmę Cargill oraz NatureWorks, LLC, największego na świecie producenta polimeru kwasu polimlekowego. Dzięki ich współpracy udało się znacząco zwiększyć procent kompostowanych i przetwarzanych ponownie odpadów powstających podczas zawodów sportowych.

Firma NatureWorks powstała na bazie realizowanego w latach 90. XX w. projektu naukowo-badawczego firmy Cargill, dotyczącego poszukiwania praktycznych zastosowań cukrów uzyskiwanych ze skrobi kukurydzianej. Udało im się opracować żywicę charakteryzującą się niskim współczynnikiem emisji związków węgla, uzyskaną drogą dekrystalizacji cukru kukurydzianego i formowania go w utwardzony granulat, dostarczany w tej postaci do dalszego przetworzenia. Owego granulatu można używać do produkcji różnych towarów, tradycyjnie wytwarzanych z plastiku, w tym między innymi pieluch, obudów telefonów komórkowych oraz opakowań żywności. Sprzedawany pod nazwą Ingeo® produkt jest całkowicie biodegradowalny.

Drużyna Minnesota Twins, gospodarująca na stadionie Target Field w Stanach Zjednoczonych oddalonym zaledwie o 21 km od głównej siedziby firmy Cargill, podpisała 3-letnią umowę z producentem opakowań na żywność i napoje, opiewającą na dostarczenie setek tysięcy sztuk kubków, tacek, sztućców i słomek wyprodukowanych z materiałów Ingeo. Mają one jedną wspólną cechę — po użyciu można je kompostować wraz z resztkami organicznymi.

Butelki i puszki od dawna już były poddawane recyklingowi, jednak kompostowanie produktów na bazie Ingeo pozwala drużynie Twins mieć nadzieję na zwiększenie ilości odpadów utylizowanych poza wysypiskami śmieci do 90% w porównaniu z ubiegłorocznym wynikiem 73%. Coraz więcej drużyn podejmuje wyzwanie związane ze zwiększeniem ekologicznego zrównoważenia swojej działalności okołomeczowej. Niektóre kluby kompostują odpady, by używać ich następnie do użyźniania murawy oraz pozostałych obszarów zielonych.

„Na przestrzeni ostatnich kilku lat wiele klubów sportowych, które wcześniej ponownie przetwarzały i kompostowały zaledwie 10% swoich śmieci, podniosło ten wskaźnik do 80% lub więcej”, mówi Scott Jenkins, prezes stowarzyszenia Green Sports Alliance, organizacji non-profit zajmującej się promowaniem ekologicznych rozwiązań wśród drużyn sportowych, właścicieli stadionów i hal oraz organizacji ligowych.

Firma Cargill nieustannie zachęca kolejne drużyny sportowe do zwiększenia ekologicznego zrównoważenia swojej działalności okołomeczowej za sprawą biodegradowalnych produktów. W miarę popularyzacji produktów wytwarzanych z materiałów Ingeo, pozwalających zmniejszyć ilość śmieci trafiających na wysypiska, firma Cargill poszukuje nowych metod, by zaoferować podobne wsparcie innym branżom, na przykład branży restauracyjnej, by pomóc im w obniżeniu emisji związków węgla oraz zapewnieniu większego bezpieczeństwa środowisku naturalnemu.