skip to main content

A teljesítménybeli különbségek kezelése

A Cargill diákprogramja Minnesota állam társadalmi és gazdasági szempontból hátrányos helyzetű tanulóit segíti a fejlődésben.

January 01, 2015

A „teljesítménybeli különbségek” kifejezés az egyes diákcsoportok tanulmányi eredménye közötti eltérésekre utal, amelyek felméréséhez legtöbbször a teszteredményeket és a sikeresen érettségiző diákok arányát használják fel. A teljesítményben és a teszteredményekben megmutatkozó különbségek okai többek között a következő tényezőkre vezethetők vissza: faji és etnikai hovatartozás, nyelv, valamint az adott háztartás jövedelme. Ezek a tényezők mind befolyásolhatják a tanulók iskolai teljesítményét.

Minnesota államban, illetve főként Minneapolis és St. Paul nagyvárosi térségén belül a fehér bőrű és a kisebbségi tanulók közötti teljesítménybeli különbségek rendkívül nagyok. Az állami matematikai és szövegértési teszteken a fehér bőrű diákok folyamatosan magasabb pontokat érnek el azokkal a társaikkal szemben, akik afroamerikai, latin vagy amerikai őslakos gyökerekkel rendelkeznek. A sikeresen leérettségiző kisebbségi tanulók aránya Minnesota államban az egyik legalacsonyabb országos viszonylatban.

A Cargill Foundation a teljesítménybeli különbségek áthidalása és az azokhoz vezető okok alaposabb megértése érdekében vezette be 2001-ben a Cargill diákprogramját. A programban ötven gyermek vett részt, akiket a helyi tanárok és hatósági szakemberek ajánlása alapján választottak ki. Ez az átfogó, kilenc évig tartó kezdeményezés azzal a céllal jött létre, hogy a tanulmányi követelmények növelése, a káros viselkedési formák megelőzése, valamint a diákok általános készségeinek fejlesztése révén javítsa a tanulók iskolai teljesítményét. A program pártfogói foglalkozásokkal és családi tanácsadással indult a negyedik osztályos tanulók körében, majd folytatódott egészen a kilencedik osztályig, amikor is a diákok a „Destination 2010” elnevezésű egyetemi ösztönzőprogramba kerültek át. A program befejezése után ezek a tanulók egészen 10 000 dollárig terjedő összegű ösztöndíjakra lettek jogosultak felsőfokú tanulmányaik támogatásához.

A program kísérleti évei alatt a Cargill arra koncentrált, hogy a diákokat és a családokat egyaránt bevonja az oktatás minden szegmensébe. Az oktatásban részt vevő nevelők, a tanulmányutak és a zenei képzések az iskolában és azon kívül egyaránt lefoglalták a diákokat, a családokat pedig útmutatással látták el annak kapcsán, hogyan vegyenek folyamatosan részt a gyermekek tanulmányi életében. A Big Brothers Big Sisters szervezettel együttműködve a Cargill alkalmazottai közül sokan mentorokként szolgáltak a Cargill diákprogramjában részt vevő 50 tanuló számára: elkísérték őket a tanulmányutakra, illetve segítettek nekik felkészülni az egyetemi felvételi vizsgákra.

Annak érdekében, hogy felmérje a Cargill kezdeményezésének hatását, a Wilder Kutatási Központ a program során végigkövette a kísérleti diákcsoport útját, a 2001-ben átélt első napjuktól kezdve egészen az érettségiig. A kutatás kimutatta, hogy a Cargill diákprogramjában részt vevő diákok nagyobb érdeklődést mutattak az iskolai és az iskolán kívüli tevékenységek iránt, illetve fejlettebb szociális készségekkel rendelkeztek társaik és a felnőttek irányában. A programot elvégző tanulók 69%-a tanult tovább a felsőoktatásban, amely jóval meghaladta a 49%-os körzeti átlagot.

A Cargill Foundation a mai napig támogat ehhez hasonló kezdeményezéseket, amelyek célja a hátrányos helyzetű diákok tanulmányi sikereinek javítása Minneapolis nagyvárosi térségében. Annak tudatában, hogy a tanulók jobban teljesítenek az iskolában, ha a kiegyensúlyozott étrendnek megfelelően táplálkoznak, a vállalat most egyre inkább arra irányítja figyelmét, hogy a gyermekkori táplálkozást még annak korai szakaszában támogassa, az óvodától egészen a hatodik osztályig. A Cargill Foundation jelenleg nagyjából évi 8 millió dollárral támogatja azokat a nonprofit szervezeteket, amelyek a Cargill székhelye körüli közösségeket segítik.

Azáltal, hogy a tanulási folyamatba a szülőket és a mentorokat is bevonja, a Cargill diákprogramja hozzásegíti Minnesota kisebbségi diákjait ahhoz, hogy leküzdjék az oktatás terén jelentkező akadályokat.