skip to main content

A Pigloo-k segítik a kismalacok fejlődését

Az új rendszer védi a malacokat a betegségektől és egyéb veszélyektől, miközben a sertéstenyésztő gazdaságok számára nyereségesebb módszert biztosít a sertéstenyésztésre.

January 01, 2015

Amikor a Cargill 1945-ben felvásárolta a Nutrena Mills, Inc. vállalatot, jelentősen kibővítette az állattakarmány-választékát. A Nutrena úttörő szerepet töltött be az állattakarmányozási ágazatban, tudományos alapon kevert, az állatok, köztük a sertések hatékonyabb táplálását biztosító takarmányok számos változatát kínálva. Az 1950-es évek közepére a Cargill aggasztó trendet vett észre a sertéstenyésztő gazdaságokban: malacokat vesztettek el az elletőólakon belül történt balesetek és az állatok között terjedő betegségek miatt. Ez a trend a Cargillt egy innovatív, előzetes kutatásokon alapuló elkülönítő rendszer kifejlesztésére ösztönözte, amely biztonságosabb környezetet kínált az újszülött malacok számára és nyereségesebb rendszert a sertéstenyésztő gazdálkodók részére.

A Pigloo rendszert először 1958. április 16-án mutatták be. Gyorsan felkeltette az ágazat érdeklődését, és úgy beszéltek róla, mint ami „valószínűleg forradalmasítja a jelenlegi sertéstenyésztési módszereket”. A fából épített szerkezet egy igluhoz hasonlóan egyedülálló, 12 oldalas kialakítással rendelkezett. Lehetővé tette a kocák számára, hogy hátukkal a fal felé, emlőikkel pedig egy fémkorlát felé feküdjenek, amely biztonságosan elválasztja a kocát a természetes, emberi segítség nélküli elléshez. Az újszülött malacokat ezt követően egy elektromos fűtőlámpa felé csalogatják, ahol melegséget talál, illetve távol kerül az édesanyjától, aki véletlenül összenyomhatná. Amikor a malacoknak tejre van szükségük, a fémkorlát alól szophatnak, így folyamatosan biztosítva van a biztonságuk. És mivel minden egyes Pigloo-ban csak egy alom van, a kismalacok védve vannak a más állatok által terjesztett esetleges betegségektől. Az elkülönítés lehetővé teszi számukra azt is, hogy létrehozzák saját antitestjeiket, amelyek további védelmet biztosítanak számukra a betegségekkel szemben.

A Pigloo kezdeti fejlesztését követően a Cargill előzetes tesztelést hajtott végre három éven keresztül, körülbelül 5000 állattal. Az eredmény ígéretesnek bizonyult: az agyonnyomásból származó halálozási arány 14%-ról kevesebb mint 2%-ra, a betegségekkel kapcsolatos elhullás pedig 10%-ról szinte nullára csökkent. Továbbá, a Pigloo-k segítségével megszületett és nevelt malacok több kilóval többet nyomtak az első két hónapot követően, mint a közös ólban nevelkedő malacok. A Pigloo-k segítették a körülbelül 120 kocából álló alappal rendelkező sertéstenyésztőket, hogy csökkentsék a létesítményekbe történő kezdeti beruházást, növeljék a termelékenységet, csökkentsék a szükséges munkaerőt, növeljék a nyereséget és a fogyasztók számára nagyobb mennyiségű sertéshúst bocsássanak rendelkezésre.

A Pigloo sikerét látva a Cargill arra törekedett, hogy ugyanezt az ötletet alkalmazza egy másik fontos ágazatban, a tejiparban is. Akkoriban a vállalat újszülött borjainak egyötöde pusztult el az összeszedett betegségek miatt. A Calfloo rendszer segítségével a Cargill képes volt az életük első három hónapjában elkülöníteni a borjakat, ezáltal jelentősen csökkent a káros parazitáknak való kitettségük, a betegségekkel kapcsolatos elhullás pedig a 20%-os országos átlagról kevesebb mint 5%-ra csökkent.

Jelenleg a Cargill továbbra is vezető szerepet tölt be a sertéstenyésztési iparágban, megfelelve az ügyfelek és a fogyasztók egyre növekvő igényeinek. A közelmúltban egyre több aggályt fogalmaztak meg azzal kapcsolatban, hogy a vemhes kocákat a vemhességük idejére szűk helyekre zárják be – a Pigloo rendszer esetében ettől eltérő a gyakorlat, a sertéseket csak az ellést követően különítik el. A Cargill műveleteinek többsége mára sokkal nagyobb arányú, és a Pigloo és Calfloo megoldásainál fejlettebb technológiákat alkalmaznak. Az iparági aggályokra válaszul a vállalat is arra törekszik, hogy 2016-ra a kocák 100%-ban csoportos elhelyezését biztosítsa, és 2018-ra ugyanezt előírja a szerződéses sertéstenyésztő gazdaságok számára is.