skip to main content

Tworzenie działu ds. bezpieczeństwa żywności w firmie Cargill

W miarę rozwoju zakresu działalności firmy, oferującej coraz więcej produktów stale powiększającemu się gronu konsumentów, jej liderzy coraz lepiej rozumieją rosnące znaczenie bezpieczeństwa żywności.

January 01, 2015

Gdy wiceprezes wykonawczy firmy Cargill, Gerald Mitchell, zaoferował w 1990 r. dr. Austenowi Cargillowi stanowisko dyrektora nowo utworzonego działu ds. bezpieczeństwa żywności, wzbudził jego dużą ciekawość — prawnukowi założyciela naszej firmy, W.W. Cargilla, dziedzina bezpieczeństwa żywności była całkowicie obca. Firmy zawsze starały się dbać o bezpieczeństwo dostarczanej żywności, zapewniały je jednak w ramach tradycyjnego procesu kontroli jakości, ponieważ znane nam dzisiaj sformalizowane procesy bezpieczeństwa żywności były wówczas rzadko stosowane.

Austen przyjął rzucone mu wyzwanie: pod jego przywództwem firma powołała zespół ukierunkowany na zapewnienie bezpieczeństwa żywności na każdym etapie drogi produktów z gospodarstwa rolnego na talerze konsumentów. Praca tego zespołu przyczyniła się do ukształtowania zasad, które wkrótce stały się normą branżową.

Wielcy wizjonerzy i eksperci branżowi firmy Cargill wsparli Austena w wysiłkach utworzenia kultury ukierunkowanej na bezpieczeństwo żywności. W skład zespołu utworzonego w latach 90. XX w. wszedł między innymi dr Howard Bauman, legitymujący się pracą dla agencji kosmicznej NASA i firmy Pillsbury oraz będący współautorem systemu zarządzania bezpieczeństwem żywności znanego pod nazwą „HACCP” (Hazard Analysis and Critical Control Points), opracowanego w latach 60. Aby lepiej poznać ówczesną sytuację w firmie, Austen odwiedził wiele zakładów produkcyjnych, zapoznał się ze stosowanymi w nich procesami oraz rozmawiał bezpośrednio z operatorami urządzeń i pracownikami mającymi kontakt z żywnością. Często wydłużał te wizyty również o nocną zmianę, rozmawiając z pracownikami aż do rana.

„Austen to najciężej pracujący człowiek, jakiego znam”, wspomina Todd McAloon, kierownik ds. bezpieczeństwa żywności, jakości i zgodności z regulacjami w dziale pasz dla zwierząt firmy Cargill, będący również ważnym członkiem tamtego zespołu. W pierwszych latach funkcjonowania działu ds. bezpieczeństwa żywności w firmie Cargill McAloon towarzyszył Austenowi w wielu wizytach w zakładach produkcyjnych i pomógł mu wyszkolić około 1000 pierwszych pracowników tego działu. „Austen chciał zobaczyć wszystko na własne oczy i poznać codzienne wyzwania wiążące się z produkcją bezpiecznej żywności”, wspomina McAloon. „Dbał również, by kierownictwo jednostek biznesowych przeznaczało odpowiednie zasoby do wdrożenia systemów bezpieczeństwa żywności”. Jego upór i zaangażowanie w zapewnienie bezpieczeństwa żywności pomogły odmienić sposób działania firmy Cargill oraz doprowadziły do zmian w całej branży produkcji żywności.

Na seminariach poświęconych bezpieczeństwu żywności Austen często prosił uczestników, by zastanowili się nad obecnością wielu produktów wytwarzanych ze składników dostarczanych przez firmę Cargill w ich codziennym życiu. „Pytałem: »Ile z tych produktów macie w domach?«, »Ile z nich ląduje na talerzach Waszych dzieci?«, »Czy nie zależy Wam na zapewnieniu bezpieczeństwa tych produktów?«. Wytwarzane przez Was produkty są następnie spożywane przez Wasze dzieci, rodziców i dziadków”, tłumaczył Austen. „W ten sposób trafiałem do nich osobiście”.

Zmiany wprowadzone przez firmę Cargill za sprawą działu ds. bezpieczeństwa żywności były powszechnie uznane za rewolucyjne i przyczyniły się do ugruntowania zaufania jej klientów oraz wzmocnienia ich długoterminowych relacji z firmą.

Obecnie firma Cargill kontynuuje prace nad systemami zarządzania bezpieczeństwem żywności, aby dostosować je do międzynarodowych norm, a także dzieli się swoimi najlepszymi praktykami z innymi przedsiębiorstwami z branży. Wszystkie zakłady przetwórstwa żywności firmy Cargill uzyskały certyfikat zgodności z systemem bezpieczeństwa żywności organizacji Global Food Safety Initiative. Dział ds. bezpieczeństwa żywności firmy Cargill liczy ponad 4000 pracowników, którzy dysponują obszernymi możliwościami usprawniania i skutecznego wdrażania systemu bezpieczeństwa żywności.

Bezpieczeństwo żywności pozostaje jednym z kluczowych czynników warunkujących długoterminowe sukcesy firmy Cargill na rynku. Każdego dnia firma Cargill stara się utrzymywać i pogłębiać zaufanie, jakim obdarzają ją klienci i konsumenci, poczynając od dbałości o bezpieczeństwo produkowanej przez nas żywności i pasz po zwiększanie bezpieczeństwa żywności na całym świecie.