skip to main content

Wartość dobrej reputacji

Po skandalu dotyczącym transakcji giełdowych z nielegalnym wykorzystaniem informacji z firmy, prezes Cargill postanowił dać impuls do zebrania w formie pisemnej zasad firmy, które później stały się Naczelnymi Zasadami.

January 01, 2015

W 1938 r. prezes John MacMillan, Sr odkrył, że jego trzech najlepszych traderów prowadziło handel nie tylko na rzecz firmy, lecz także na własną rękę. Było to źródłem konfliktu interesów i działaniem surowo zabronionym w firmie.

Piętnaście lat wcześniej John Sr. wyraźnie zaznaczył, że ma wysokie wymagania co do standardów etycznych stosowanych przez pracowników firmy. W 1923 r. zebrał on swoje przekonania w zakresie etyki w liście do pracowników, podkreślając „zasady, na których zawsze opierała się nasza działalność”. W liście tym John Sr. wyjaśnił, że „nie zezwalamy na jakiekolwiek nieetyczne praktyki na granicy prawa, a nasze słowo jest tyle warte, co zobowiązanie na piśmie.” Pamiętając o tych zasadach, szef firmy potępił zachowanie zamieszanych w proceder traderów w wydaniu magazynu Cargill News z grudnia 1938 r.

W wydaniu tym tradycyjne życzenia świąteczne zastąpiono ogłoszeniem o ich zwolnieniu i słowami: „jedną z najsmutniejszych rzeczy, które mogą nas spotkać, to utrata dobrego imienia i reputacji.” 

Guiding Principles History InPage
Zimą 1938 r. prezes John MacMillan, Sr. zastąpił tradycyjne życzenia świąteczne notatką przypominającą o stanowisku firmy w zakresie etycznego postępowania jej pracowników.

Nie chodziło w niej tylko o zdyscyplinowanie pracowników, lecz przede wszystkim o to, by przypomnieć kadrze o wartościach, jakie przyświecają firmie Cargill. Incydent ten jeszcze bardziej wzmocnił przekonanie, że sukces firmy Cargill zależy od jej nieposzlakowanej opinii.

Publikacja ta była pierwszym sformalizowaną notą o fundamentalnych wartościach firmy. Później nabrała ona kształtu bardziej oficjalnych oświadczeń, najpierw w ramach Kodeksu Etycznego, a potem ponownie, w roku 1995, w formie Naczelnych Zasad, które podkreślają wagę uczciwości, szczerości, szacunku i odpowiedzialności w relacjach między pracownikami, z klientami i społecznościami.

Dziś Naczelne Zasady firmy stanowią fundament wartości dla pracowników w 67 krajach na całym świecie. Opierając się na tych wartościach sieć Cargill w dalszym ciągu rozwija się w odpowiedzialny sposób, zaspokajając potrzeby różnorodnego, rozwijającego się świata, w którym występują sieci wzajemnych powiązań.