skip to main content

Redukcja zanieczyszczeń i ochrona planety

Aby pomóc branży spedycyjnej w zmniejszeniu ilości zanieczyszczeń wytwarzanych podczas transportu, firma Cargill nawiązuje współpracę z organizacją RightShip celem opracowania nowego standardu środowiskowego. 

January 01, 2015

Jeśli chodzi o bezpieczną i skuteczną wysyłkę produktów, firmy korzystają z wielu tysięcy statków oceanicznych. Tak naprawdę 90% światowego eksportu realizowane jest drogą wodną. Ciasno zapakowane statki emitują mniej zanieczyszczeń niż inne środki transportu, np. ciężarówki i samoloty, mimo to powodują wydzielanie dwutlenku węgla (CO2), tlenków azotu (NOx) i tlenków siarki (SOx), co zagraża środowisku.

Cargill należy do największych graczy w branży transportowej — przewozi rocznie ponad 220 mln ton produktów, a statki z towarami firmy każdego roku 12 tys. razy zawijają do 900 portów na całym świecie. W 2006 r. firma poświęcała wiele czasu i wysiłku na ręczne monitorowanie statków, chcąc określić te, które spełniają surowe standardy bezpieczeństwa i zgodności z przepisami. Dążąc do zmian, firma Cargill zainwestowała w australijską organizację RightShip dążącą do rozszerzenia bezpiecznych dla środowiska praktyk transportu morskiego na całym świecie. Działając równolegle z pozarządową organizacją Carbon War Room, partnerzy zaczęli opracowywać indeks umożliwiający ocenę statków. W ramach indeksu, określanego jako EVDI (Existing Vessel Design Index), każdemu statkowi przydziela się literę od A do G w zależności od wpływu na środowisko (A — najmniejszy, G — największy).

Firma Cargill ponownie wzburzyła wody branży transportowej w 2012 r., kiedy ogłosiła, że nie będzie korzystać ze statków, które uzyskały ocenę F i G. Był to przełomowy moment, ponieważ firma Cargill jako pierwsza w branży zadeklarowała rezygnację z jednostek powodujących najwięcej zanieczyszczeń. Tego rodzaju zaangażowanie miało szerokie pozytywne efekty: chroniło osoby pracujące na jednostkach firmy Cargill, pomagało klientom w realizacji celów dotyczących zrównoważonego rozwoju, a przede wszystkim przyczyniało się do ochrony planety.

Firma Cargill współfinansowała eksperymenty z rozwiązaniem SkySails, zaprojektowanym w Niemczech ogromnym latawcem działającym jak latający żagiel i znacząco obniżającym zużycie paliwa przez współczesne statki transportowe. Projekt napotkał na przeszkody związane z problemami z zastosowaniem w statkach napędu wiatrowego, ale dowodzi zaangażowania firmy Cargill w innowacyjne rozwiązania transportu wodnego mające na celu transformację branży. Poprzez dalsze promowanie bezpiecznych dla środowiska metod transportu i współpracę z różnymi grupami w celu redukcji zanieczyszczeń klienci firmy Cargill mogą realizować własne cele związane ze zmniejszeniem ilości zanieczyszczeń i ochroną planety z myślą o przyszłych pokoleniach.